Můžeme pomoci každému?

Můžeme pomoci každému? Na několika příkladech si otázku objasníme.

Příklad 1

Dnes za mnou přišel do ordinace mladý muž (asi 33 let) a hned od dveří na mě volal: „Dnes vás nepotěším.“ A myslel tím to, že od poslední kontroly v mé ordinaci přibral 5 kg ze 125 kg na 130 kg. Má nemocná játra a je obézní a už několikrát jsme se bavili o tom, že potřebuje zhubnout.

Musel jsem mu vysvětlit, že to není tak, že by mě nepotěšil, ale že nepotěšil sám sebe. Já už jsem se dávno naučil oprostit se emočně od problémů pacientů, protože bych dlouho nepřežil. To, že pacient přibral, není ani moje vina, ani selhání mých doporučení.

Následně se mi mladý muž snažil vysvětlit, že opravdu musel přibrat, protože má těžkou práci, nepravidelné stravování, pracuje 11, někdy 13 i 15 hodin denně, a přitom se nemůže moc hýbat, protože pracuje jako řidič kamiónu. Kromě toho všeho nemůže změnit práci, protože vydělávat peníze, potřebuje zajistit rodinu, potřebuje splatit úvěr…

Zeptal jsem se ho, jestli mi to říká jako výmluvu nebo jako důvod pro to, aby něco se sebou udělal. Jestliže totiž potřebuje zajistit rodinu a splatit úvěr, pak hlavně potřebuje být zdravý. nevěřícně na mě koukal a vůbec nechápal, co mu to říkám. Musel jsem mu říci něco ze svého příběhu.

Vlastní zkušenosti

Bylo mi necelých 40 let, když jsem začal dělat primáře oddělení. V té době jsem musel pracovat v nemocnici 300-330 hodin měsíčně, protože jsem neměl dostatečný počet lékařů, kteří by na oddělení sloužili. A hned v prvních měsících mi přivezli na JIP kamaráda, který byl jen o 3 měsíce starší než já a který mi na JIP zemřel na svůj druhý infarkt.

Tenkrát mě to donutilo zamyslet se nad svými životními prioritami. Po dlouhém přemýšlení jsem zjistil, že na prvních místech je moje zdraví, moje rodina, moje svoboda a až potom moje práce. A tak jsem začal pro sebe něco dělat bez ohledu na to, kolik hodin jsem musel strávit v nemocnici. Je to jen naše rozhodnutí, jestli se budeme starat o naše zdraví.

Pokračování příkladu 1

Mladý muž si mě vyslechl a reagoval: „Ale já nemůžu každý den něco dělat.“ „To nemusíte. Stačí, když budete cvičit třikrát týdně. Pokud pracujete 11 hodin, stále vám 13 hodin zbývá. Můžete se jít na hodinu proběhnout nebo projít nebo jinak cvičit. To, jak se stravujete během pracovní doby i po ní, je také na vás, můžete si to pohlídat.“ V odpovědi znovu zaznělo „Ale…“

To už jsem si jednoznačně uvědomil, že tomuto pacientovi nemůžu pomoci.

Příklad 2

Načež přišla do ordinace mladá žena s jaterním postižením jiného charakteru, u které se výrazně zhoršily jaterní testy. Prozradila mi, že doporučené léky vůbec nebrala, takže se ani nedalo čekat, že by se laboratorní výsledky zlepšily.

Některým lidem se opravdu nedá pomoci.

Příklad 3

Přišel jsem domů a otevřel jsem si emailovou poštu. Dostal jsem email od mladé ženy, které si nechala provést analýzu prvků ve vlasech asi před půl rokem. Psala mi, že by si už chtěla objednat doplňky stravy, které jsem jí na konzultaci doporučil. Myslela si, že na změnu zdravotního stavu bude stačit jen změna způsobu stravování.

Na konzultacích nad výsledky analýzy prvků ve vlasech lidem doporučuji, aby udělali opatření ve třech oblastech: potřebují se naučit vyrovnávat se stresem čili potřebují relaxovat, potřebují změnit způsob stravování a potřebují doplňky stravy. To vše je potřeba, abychom zdravotní stav zlepšili.

Po půl roce mladá žena přišla na to, že jenom změnou způsobu stravování to nespraví a že potřebuje doplňky stravy. Zároveň však napsala: „Myslíte, že je nezbytné, abych brala všechny doplňky stravy, které jste mi doporučil? Nemůžu něco vynechat nebo nahradit?“

Jsou lidé, kterým opravdu nemůžete pomoci.

Příklad 4

Včera jsem se bavil s mladíkem, který si stěžoval, že pořád nemá peníze, že nemá ani čas, protože je neustále v práci, ale ta odměna není velká. Vysvětloval jsem mu, že může pracovat jinak, že může podnikat se zárukou a může dosáhnout i toho, že bude mít pasivní příjem, to znamená čas a peníze současně.

A zase tam zazněly výmluvy: „Ale já teď nemám čas…Ale já teď nemám peníze…Ale já teď nemůžu… A to by znamenalo, že o tom bych musel někomu říci…“ „Říkáš mi to jako výmluvy, proč to nemůžeš dělat, nebo jako důvody, proč to budeš dělat?“

Poslání

Za ty roky, po které dělám lékaře, stýkám se s lidmi a podnikám se zárukou, jsem přišel na to, že mým posláním je pomáhat lidem zlepšovat jejich zdravotní stav a životní styl, aby měli větší radost ze života.

A dělám to nejen jako lékař v nemocnici, dělám to i formou poradenství zdravého životního stylu a využívám k tomu analýzu prvků ve vlasech a program na dosažení optimální hmotnosti Bodykey by Nutrilite a využívám k tomu podnikání se zárukou s firmou Amway. Toto podnikání vám může přinést peníze i čas a může vám přinést skvělý životní styl.

Pomoci můžeme jen těm, kteří si nechají pomoci.

Avšak téměř každý den mě lidé utvrzují v tom, že nemůžeme každému pomoci. Protože můžeme pomoci jen těm lidem, kteří si nechají pomoci. Platí to pro zdraví, platí to pro oblast vydělávání peněz a platí to ve všech oblastech našeho života.

Pokud opravdu něco chcete, pak si nechejte pomoci.

Pokud chcete jenom tak si stěžovat, jsem přesvědčen o tom, že nenajdete dost posluchačů. Snažte se nad sebou zamyslet, napište si své životní priority, napište si, co je pro vás opravdu důležité a podle toho se zařiďte.

Dělejte něco pro své zdraví i další své priority a zjednodušte si život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.