Užíváte si podzim nebo máte virovou depresi?

Taky si užíváte letošní podzim nebo spíše upadáte do depresí z dění v naší společnosti?

Zatímco v přírodě vládne podzim a můžeme si užívat nádherné přírody, ve společnosti vládně koronavirus, a to jenom proto, že jsme mu to dovolili. Protože se totiž příliš zabýváme děním ve společnosti, protože neustále hodnotíme, co se v společnosti děje, co kdo říká, jak se k tomu ten který odborník či neodborník vyjadřuje, jak nám ta či ona opatření škodí, jak nám překážejí a jak nás omezují v naší svobodě.

Kdo je odborník?

Už mě unavují ty neustálé diskuse o tom, kdo je a kdo není odborník a  kdo se může k čemu vyjadřovat. Jako student medicíny jsem na lékařské fakultě absolvoval zkoušky ze všech oborů, například také ze zubního a očního lékařství nebo z gynekologie a porodnictví a také z hygieny a epidemiologie. Ale to vůbec neznamená, že se můžu odborně vyjadřovat k tomu, jak by se měl léčit zub nebo provádět operace šedého zákalu.

Mám z očního lékařství zkoušku, ale nejsem odborník v očním lékařství. Mám atestaci z interny a gastroenterologie. Jsem tedy odborníkem v těchto oborech? Záleží nejen na tom, ze kterého oboru mám atestaci, ale také ve kterém oboru mám trvalou praxi a ve kterém se neustále vzdělávám.

To je v mém případě gastroenterologie. Asi sedm let jsem vykonával funkci primáře interního oddělení, ale posledních téměř dvacet let interní lékařství jako celý obor už nedělám. Pracuji jen v oboru gastroenterologie, což znamená, že dnes už sebe nemůžu pokládat za odborníka v interním lékařství, protože nesleduji poslední trendy a nemám souvislou praxi v oboru.

Jsem gastroenterolog a v jiných oblastech si nechávám radit od odborníků. Myslím si, že žádný slovutný profesor, ať už je to kardiochirurg, onkolog či internista si nedovolí radit svému ošetřujícímu stomatologovi, jakým způsobem má ošetřit jeho zub.

Nevidím důvod, proč by se měl lékař vyjadřovat k situacím v jiných oborech. Jsme odborníci jen ve svých vlastních oborech.

Příklad z praxe – jak jsem vedl porod

Uvedu jeden příklad ze své vlastní praxe. Když jsem byl o hodně mladší, měl jsem už atestaci z interny a gastroenterologie, jezdil jsem s Rychlou lékařskou pomocí, chcete-li Rychlou záchrannou službou. Jednou nás volali k porodu na Albrechticko. Rodička byla z Osoblažska, jel pro ni lékař Pohotovostní lékařské služby, který ji dovezl do malé nemocnice v Městě Albrechticích, kde tehdy byla lůžková urologie a ortopedie.

Když jsme dojeli do albrechtické nemocnice, rodička už ležela na urologickém stole a rodila. V místnosti byl praktický lékař, urolog, lékařka – ortoped a přijel internista-gastroenterolog. Doktorka z ortopedie měla u ucha telefonní sluchátko, na druhém konci drátu byl gynekolog-porodník, který radil urologovi, jak vést porod.

Všichni lékaři jsme měli za sebou státní zkoušku z gynekologie a porodnictví v rámci studia medicíny, ale všichni jsme si říkali, že kdyby tam byla jedna „porodní bába“, bylo by to lepší. Naštěstí jsme vše zvládli a rodičku i s novorozencem jsme v pořádku převezli na porodní oddělení v Krnově.

Názor a svoboda

Chtěl jsem na tomto příkladu ukázat, že i když jako lékaři máme zkoušky ze všech oborů, zdaleka to neznamená, že jsme odborníci ve všech oborech. Proto jako gastroenterolog si nechám rád poradit od odborníků v jiných oborech.

V případě koronaviru se řídím tím, co říkají infektologové po stránce léčby nemoci a co říkají epidemiologové po stránce toho, jak se má společnost chovat. Nemusím se vším úplně souhlasit, ale nechávám si svůj názor pro sebe a řídím se doporučením či nařízením.

Řídím se také tím, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. Jestliže můžu být kdykoliv nositelem koronaviru, pak můžu kdykoliv někoho nakazit. Chráním tedy ty druhé tím, že nosím roušku.

Pokud v kontaktu s druhou osobou roušku nenosím, ohrožuji svobodu toho druhého a tam končí moje svoboda. Proto nosím roušku tam, kde je to nařízeno, abych neohrožoval ostatní, a dále se tím nezabývám.

Co můžeme dělat?

Dělám to, co můžu ovlivnit. Jsem připraven na to, že se koronavirem dříve nebo později setkáme všichni a potřebujeme být na toto setkání připraveni v té nejlepší kondici.

     1. pozitivní myšlení

V první řadě si udržuji pozitivní myšlení a pozitivní postoj. Potřebujeme být v dobré náladě, naše tělo pak bude lépe reagovat na styk s infekcí.

Pokud moje generace a samozřejmě i ty mladší generace nezažily válku a koronavirová pandemie je to nejhorší, do jsme zažili a zažijeme, pak je to skvělá zpráva a skvělá situace. Osobně to vnímám jako velmi pozitivní a vím, že to překonáme.

     2. fyzická kondice 

Dále se udržuji v dobré fyzické kondici, abych byl silný při kontaktu s infekcí. Chodím do přírody, jezdím na kole, chodím s trekovými holemi, snažím se pravidelně cvičit.

    3. doplňky stravy

Beru kvalitní přírodní doplňky stravy. Beru jich více, ale mimo jiné také ty, které podporují naši imunitu a mohou zlepšit naši reakci na setkání s virovou infekcí. V první řadě beru kvalitní multivitamin-multiminerál, dále vitamin C, vitamin D, omega-3 mastné kyseliny. V případě oslabené imunity je možné cyklicky brát koncentrát z echinacey. Beru doplňky stravy od firmy Nutrilite, protože mám s nimi velmi dobré zkušenosti. Nutrilite vyrábí doplňky stravy formou koncentrátů z rostlin, mají tedy dobrou využitelnost a jsou účinné.

Doporučení

Takže to, co můžeme udělat v současné situaci, je

  1. zachovat si pozitivní myšlení a pozitivní postoj,
  2. připravovat své tělo na to, že se s virem potká, abychom to co nejlépe zvládli,
  3. udržovat si svou dobrou fyzickou kondici,
  4. brát přírodní doplňky stravy
  5. a nezabývat se úplně vším, co se děje kolem nás.

Užívejte podzimu, dělejte něco pro své zdraví a životní styl a zjednodušte si život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.