Tajemství správného a trvalého zhubnutí

Naďa - hubnutí v Jeseníkách

Správné a zdravé hubnutí znamená, že redukujeme pouze nadbytečnou tukovou tkáň. Svaly nám zůstávají nebo – lépe – přibývají.

Tím, že se naučíme správným stravovacím a pohybovým návykům, dosahujeme udržení naší optimální hmotnosti navždy a nepřichází jo-jo efekt.

Jak toho dosáhnout?

 1. Potřebujete mít silnou motivaci – znát svůj důvod, proč chcete zhubnout. Chcete lépe vypadat nebo chcete být fyzicky aktivnější nebo chcete být zdravější? Chcete stačit dětem při sportu nebo se chcete dožít vnuků a plně se jim věnovat? Najděte si svůj opravdový důvod. Pokud chcete získat větší podporu při rozhodování, přečtěte si článek Proč zhubnout?
 2. Vyberte si správný způsob stravování pro hubnutí, který je ten nejvhodnější pro vás a který budete moci dodržovat během celého života. Stravovací program by měl být dostatečně pružný (potraviny by měly být běžně dostupné v obchodě, ve kterém běžně nakupujete), nutričně vyvážený (měl by obsahovat všechny důležité živiny ve správných množstvích, neměl by dominovat jeden druh potravin), sympatický (měl by obsahovat potraviny a jídla, která jsou vám chuťově příjemná) a měl by zahrnovat i fyzickou aktivitu. Pro další informace si přečtěte Hubnutí – Výběr způsobu stravování, který je vhodný pro vás.
 3. Zvolte si správnou pohybovou aktivitu. Bez pohybu zdravé redukce hmotnosti nedosáhnete. Aby vám zůstala zachována svalová hmota nebo aby se ještě poněkud zvětšila, potřebujete svaly posilovat, procvičovat. Nepoužívaný orgán v těle člověka atrofuje (zmenšuje se). Svaly mají při stejné hmotnosti menší objem jako tuková tkáň, proto při stejné hmotnosti budete mít lepší postavu – budete moci nosit menší oblečení. Většina odborníků v současné době doporučuje, abyste si při cvičení pro redukci hmotnosti hlídali tepovou frekvenci a tuto si drželi na úrovni cca 70% své maximální tepové frekvence. Genetické výzkumy v poslední době prokázaly, že to nemusí být účinné pro všechny. Geneticky je nám totiž dáno, jakým způsobem reagujeme na fyzickou zátěž. Některým lidem stačí výše uvedené doporučení stran tepové frekvence, někteří však musí cvičit s vysokou intenzitou, aby ztráceli svou tukovou tkáň.
 4. Stanovte si správný cíl, to znamená cílovou hmotnost, které chcete dosáhnout. Počítejte s váhovým úbytkem 1-2 kg za měsíc a poté si stanovte reálný, uvěřitelný cíl, raději menší, než větší. Např. vážíte 95kg a chcete zhubnout na 75kg. Stanovte si jako první cílovou hmotnost 85kg a průběžný cíl 90kg. Po dosažení cílové hmotnosti 85kg si jako další cílovou hmotnost můžete nastavit 80kg nebo již 75kg. Lépe uvěříte, že dosáhnete během půl roku hmotnosti 85kg a po dosažení této hmotnosti už nebudete pochybovat o tom, že za dalšího půlroku uberete na hmotnosti dalších 10kg.
 5. Najděte si někoho, komu se budete zodpovídat, s kým si budete kontrolovat postup vašeho hubnutí. Někoho, kdo vás bude podporovat a kdo vám také může poradit.
 6. Začněte. Každá cesta začíná prvním krokem.
 7. Dodržujte vybraný stravovací a cvičební program. Jestliže jste důkladně vybírali redukční program a důvěřujete mu, pak už přestaňte pochybovat o jednotlivých krocích a dělejte to, co vám program doporučuje. Jestliže vám radí, abyste si odvažovali stravu, odvažujte. Jestliže vám říká, že se máte vážit jednou týdně, važte se jednou týdně. Jestliže vám říká, že máte cvičit 2x týdně posilovací cvičení a 2x týdně máte mít vytrvalostní aktivitu, dělejte to.
 8. Vytvořte rutinu. Plánování jídla a aktivit může vytvořit lepší pocit kontroly. Ujistěte se, že váš plán je ten, který skutečně bude fungovat pro celý váš život, a ne ten, který můžete dodržovat pouze krátkodobě.
 9. Hlídejte si příjem bílkovin a vlákniny. Dobrý program vám doporučí váš minimální denní příjem bílkovin a vlákniny a umožní vám, abyste si tento příjem mohli kontrolovat. Je to důležité pro zdravé hubnutí.
 10. Dodržujte pitný režim. Množství potřebných tekutin se může podle situací měnit (vysoká teplota, fyzická zátěž…), ale doporučuje se alespoň 250ml na každých 10 kg hmotnosti (nejlépe vody nebo jiných neslazených a neperlivých nápojů)
 11. Zaměřte se na to, co budete přidávat do vašeho života. Snažte se nefixovat na to, čeho jste se vzdali, ať už některých potravin, zvyků nebo trochu času u televize. Zaměřte se na příjemné věci – lahodné, zdravé jídlo, které jste jedli, nebo jak se uvolněně a dobře cítíte po tréninku. Oslavte úspěch, který zaregistrujete – i ty nejmenší pozitivní změny v tom, jak budete vypadat a cítit. To vám dá impuls, abyste pokračovali.
 12. Dejte si čas na hubnutí. Nevažte se každý den, na první hodnocení účinnosti programu počkejte nejméně 2, lépe 3 měsíce.
 13. Během prvních měsíců redukce hmotnosti si vytvoříte stravovací pohybové návyky, které pak potřebujete dodržovat po celý život. Dosažením vaší cílové hmotnosti redukční program nekončí. Zásady a zvyky, které jste si vytvořili, dodržujte dále.
 14. Není důležité to, co občas výjimečně sníte, ale to, jak se stravujete každý den. Moje doporučení je, abyste si výjimky dopřávali, až se přesvědčíte, že váš redukční program pro vás funguje.
 15. Přizpůsobte si program k obrazu svému. Zařazujte své potraviny a svá jídla do jídelníčku. Jestliže vám doporučují tvarohové knedlíky s meruňkami a vy nejíte mléčné výrobky pro laktózovou intoleranci, dejte si místo toho třeba žitný chléb se šunkou. Vezměte si den volna z práce nebo snězte jednou za čas jedno z vašich oblíbených jídel. Čím více si přizpůsobíte doporučený program pro vás, tím méně je pravděpodobné, že byste se mu vzpírali. Postarejte se – v rozumných mezích – o to, aby byl váš zdravý životní styl příjemný a trvale udržitelný.

Kombinace zdravého způsobu stravování s větší fyzickou aktivitou je nejlepší způsob, jak zhubnout a udržet si optimální hmotnost dlouhodobě. Nejlépe tak, že využijete stravovací plán a plán na kontrolu hmotnosti, který je odborníky cíleně připraven pro vás na základě lékařského či genetického vyšetření.

Pokud si vyberete program Bodykey by Nutrilite, který je podložen genetickým vyšetřením (to znamená, že je konkrétním doporučením pro vaši osobu na základě vyšetření vaší DNA), máte zajištěnu nutriční vyváženost, pružnost, sympatičnost (můžete si vkládat vlastní potraviny a vlastní jídla) i cvičební program. Bodykey-trenér vás povede a v programu máte skvělé nástroje kontroly – nejen své hmotnosti, ale také přijatých živin a přijatých kalorií.

 

 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.