To není fér!

Šli jsme z Karlova přes hřeben Jeseníků do údolí a potom zase nahoru k horní nádrži vodní elektrárny Dlouhé stráně. A nahoře u nádrže jsem viděl lidi, kteří přišli z druhé strany. Vlastně nepřišli, přijeli autobusem až nahoru. A mi přišlo na mysl: „To není fér!“

Potom jsme šli dolů k Divokému dolu a někteří lidé kopec sjížděli na koloběžkách. Určitě se jim po tom hladkém asfaltu jelo lépe, než se nám šlo pěšky. A zase mě napadlo: „To není fér!“ Ale byla to moje volba jít pěšky!

„Pocit To není fér!“

Myslím že pocit „To není fér!“ jsme každý zažil během života mnohokrát a asi jsme to také řekli nahlas. Asi všichni jsme poznali, že život prostě není fér, jenom to nějak nechceme přijmout.

Zřejmě si všichni uvědomujeme, že věci v životě nejsou fér. A musíme se s tím vyrovnat, přijmout to a nestěžovat si neustále, že něco nejde a že ti druzí jsou na tom lépe bez větších zásluh.

Příklad 1 – obezita

Mám pacienty, kteří přijdou ke mně do ordinace a říkají: „Pane doktore, to není fér. Vy vypadáte tak štíhle a já každý rok přibývám na váze, i když toho moc nesním. Já přibývám i z vody.“ Těmto lidem se snažím vysvětlit, že mám sklon k obezitě, že oba moji rodiče byli obézní a já jsem musel celý život něco dělat pro to, abych si svoji hmotnost udržel. Prostě život není fér, ale musíme se s tím naučit vyrovnávat.

Příklad 2 – Bodykey by Nutrilite

V České republice už více než 3 roky existuje program Bodykey by Nutrilite, což je program k dosažení a udržení optimální hmotnosti, tedy na hubnutí, na základě genetického vyšetření. Mám klienty, kteří se během půl roku nebo roku dostali na svou optimální hmotnost a tu si dále celou dobu udržují.

A mám klienty, kteří mají už 3 roky tento program, a přesto nehubnuli a říkají: „To není fér!“ A já jim odpovídám: „Je to fér. Program funguje pro všechny, jenom vy musíte fungovat podle něho. Musíte se tímto program řídit, musíte se stravovat podle něho, musíte cvičit a potom to bude fungovat i pro vás. Zhubnete a budete štíhlí.“

Příklad 3 – latentní tetanie

Mám klienty s latentní tetanií, kteří si nechali provést analýzu prvků ve vlasech a 3 měsíce poté, co začali dodržovat doporučená opatření, se cítili zdraví.

A mám klienty s provedenou analýzou prvků ve vlasech a latentní tetanií, kteří se 2 roky jakoby řídí doporučeními a stále nejsou v pořádku. A říkají: „To není fér. Tamten člověk po 3 měsících je zdravý a já se necítím dobře ani po 2 letech.“

A já odpovídám: „Každý máme trochu jiné dispozice, není to fér, ale vy se potřebujete s tím naučit vypořádat. Potřebujete nejen doplňovat hořčík, ale potřebujete změnit životní styl, potřebujete si přenastavit myšlení z negativního na pozitivní a potom to bude fungovat i pro vás.“

Závěr – život není fér

Ano, život není fér. S tím se musíme smířit, potřebujeme to vzít na vědomí a potřebujeme se tím řídit.

Není možné si neustále na něco stěžovat, naříkat, že to není fér, a současně být šťastný a zdravý.

Je potřeba se k tomu řádně postavit, podívat se na podmínky, které máme, a podle toho nastavit své postupy, svá pravidla, jednat podle nich a bude se nám dařit.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.