Udělej to teď.

Tuto zimu jsem nějak línější než obvykle. Vy to tak určitě nemáte, ale já patřím do skupiny lidí, kteří jsou tak nějak přirozeně líní. Což znamená, že jsem nikdy nehýřil nějakou velkou aktivitou, natož fyzickou či sportovní aktivitou.

Vždy jsem patřil do té skupiny lid, kteří jsou spíše líní a pohodlní. V určitém věku jsem se však musel přinutit k tomu, abych se začal hýbat, protože pohyb je pro naše zdraví nesmírně důležitý. A čím jsme starší, tím je pohyb důležitější.

Jak překonat lenost

Takže jsem se přinutil pravidelně chodit a pravidelně cvičit. Ale pořád patřím do té skupiny spíše líných lidí a mám pocit, že tuto zimu jsem línější než obvykle.

Pravděpodobně k tomu přispěla i čtyřtýdenní léčba zánětu dýchacích cest. Zřejmě to znáte – když něco neděláte dva, tři nebo čtyři týdny, je pak obtížné s tím znovu začít.

V tom případě si potřebujeme v sobě vzbudit pocit naléhavosti a důležitosti. Potřebujeme to udělat a potřebujeme to udělat teď hned.

Naléhavost

Například dnes ráno jsem se probudil a nechtělo se mi vůbec nic dělat. A už vůbec se mi nechtělo jít někam ven na nějakou túru. Ale uvědomil jsem si, že zítra nemůžu nikam jít, protože mám endoskopickou příslužbu pro nemocnici a do nemocnice se potřebuji dostat do půl hodiny poté, co mě zavolají. To znamená, že zítra nebudu moci jít na několikakilometrovou vycházku.

Takže jsem se přinutil, oblékl jsem se, obul si boty a šel jsem ven. A ušel jsem asi 16 km. Mám z toho výborný pocit. Cítím se skvěle a jsem z toho nadšený. Jenom jsem se musel ráno namotivovat, musel jsem si říci: “Udělej to hned, “ vzbudit v sobě pocit naléhavosti a důležitosti a vyjít.

Just do it. – Prostě to udělej.

Musíme v sobě vzbudit ten pocit naléhavosti a dělat to hned. Neodkládat věci na zítra. Neodkládat aktivity na příště.

Firma Nike má pěkné heslo: „Just do it.“ – Prostě to udělej.

To je bezvadné – prostě to udělej. Tak to udělej. Jen nám to neříká, kdy to máme udělat. Prostě to můžeme udělat zítra, můžeme to udělat na týden a můžeme to udělat za měsíc.

Do it now. – Udělej to teď.

Jenomže my to potřebujeme udělat teď. Protože když to neuděláme dnes, pak to zřejmě neuděláme nikdy. To je odkládání, to je prokrastinace.

Myslím, že daleko lepší heslo je „Do it now.“ – Udělej to teď.

Potřebujeme si vzbudit v sobě ten pocit naléhavosti, že to potřebujeme udělat a že to potřebujeme udělat teď hned. Když to necháme na zítra, pravděpodobně to odložíme na pozítří a neuděláme to nikdy.

Doporučení

  1. Potřebujeme si určit, čeho chceme v životě dosáhnout, co chceme dělat, jak chceme žít.
  2. Pak si potřebujeme ujasnit, jaké kroky pro to potřebujeme udělat.
  3. A potom si potřebujeme v sobě vzbudit pocit důležitosti a naléhavosti „udělej to teď“.
  4. Následně už to jen potřebujeme začít dělat.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.