Chrání nás vitamin C před nachlazením?

Chrání nás vitamin C před nachlazením? Chrání nás vitamin C před různými virózami? To je důležitá otázka, kterou si klademe možná několikrát ročně.

Jak to tedy s vitaminem C je?

  1. Především je vitamin C velmi silný antioxidant. Jeho antioxidační schopnosti využíváme v rámci prevence kardiovaskulárních (srdečně cévních) a nádorových onemocnění. Megadávky vitaminu C – kyseliny askorbové se používají při léčbě některých nádorových onemocnění.
  2. Vitamin C se ve vysoké koncentraci vyskytuje v žaludeční sliznici a pomáhá ji chránit.
  3. Pro dnešní téma je důležité, že se vitamin C vyskytuje ve vysokých koncentracích v imunitních buňkách a během boje s různými infekcemi jeho koncentrace v imunitních buňkách rychle klesá. To znamená, že vitamin C potřebujeme neustále dodávat.

Chrání nás vitamin C před nachlazením a virózami?

Prováděly se studie, jestli nás vitamin C chrání proti virózám a nachlazení nebo nechrání, jestli vitamin C léčí virózy.

Jedna studie prokazovala, že pokud bereme 200 mg vitaminu C denně, pak nás to sice neochrání před virózou (dostaneme ji), ale lépe, snadněji a rychleji ji překonáme. To, že dostaneme virózu, má tak pro nás lehčí následky. Důležité je, abychom vitamin C brali pravidelně každý den, nestačí ho začít brát, až virózu dostaneme.

Z mého pohledu je nedostatkem provedených studií to, že se většinou studie provádějí se s kyselinou askorbovou, která je synteticky vyrobena (to znamená se syntetickým vitaminem C). Kyselina askorbová v našem těle funguje jako vitamin C jen tehdy, pokud je v komplexu s rostlinnými barvivy flavonoidy (bioflavonoidy).

To znamená, že až komplex kyselina askorbová – bioflavonoidy je v nás účinný jako vitamin C a v této podobně nás chrání proti virózám a je vhodný k léčbě viróz.

Jak léčit virózy a nachlazení?

Já doporučuji brát při chřipce a jiných virózách zvýšené dávky vitaminu C, ale nemusí to být megadávky. Stačí brát 200-250 mg přírodního vitaminu C (v komplexu s bioflavonoidy) 3x denně. Tato dávky je účinná při léčbě viróz.

Osobně k léčbě viróz nedoporučuji antipyretika (Paralen, Aspirin…), spíše k vitaminu C doporučuji zinek, echinaceu a česnek. Paralenem nebo Aspirinem jenom srazíme teplotu, což je obranná reakce našeho organismu proti virům, která nám pomáhá viry ničit.

Mnohdy je tedy kontraproduktivní při léčbě viróz srážet zvýšenou teplotu. Něco jiného je, pokud má člověk „čtyřicítky“ a bolí ho hlava, pak jsou antipyretika na místě.

Pokud jsou teploty u dospělého člověka do 39 st.C, osobně antipyretika nepodávám. Vystačíme s dostatečným příjmem tekutin, s vitaminem C, zinkem, česnekem a echinacenou (nebo jinými přírodními imunostimulanty).

Souhrn.

  1. Vitamin C nám pomáhá v boji s virózami, nachlazením a volnými radikály. Snižuje účinky viróz na náš organismus – lépe se s virózami vyrovnáváme.
  2. Důležité je brát přírodní vitamin C (v komplexu s flavonoidy) a brát ho dlouhodobě, ideálně denně 200 – 250mg.
  3. Pokud ho nechcete brát po celý rok, začněte vitamin C brát na podzim a berte přes celou zimu až do jara.
  4. Pokud se potkáme s virózou či nachlazením, lépe se s nimi vyrovnáme.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.