Relaxujete správně?

Na svých konzultacích k analýze prvků ve vlasech se ptám lidí, jak relaxují.

Jejich odpovědi se obvykle zařadí do jedné ze čtyř skupin:

  1. neumí relaxovat, nerelaxují.
  2. říkají, že neumí odpočívat.
  3. relaxují pravidelně sportem.
  4. pravidelně relaxují odpočinkem, lehnou si a spí, čtou knihu nebo se dívají na pěkný film.

Vysvětluji jim pak, o čem ta relaxace vlastně.

Relaxace znamená, že se naučíme rozkládat stresové hormony a děláme to.

Stresová reakce

Jakákoliv stresová reakce v nás vyvolává hormonální reakci, která má za úkol nás připravit na boj nebo na útěk. Je to reakce, která nám mnohdy může zachránit život.

Problém je v tom, že v běžné životní situaci obvykle nemáme s kým bojovat, ani nemůžeme utíkat. Musíme ty situace vyřešit nějakým způsobem společensky správně. Stresové hormony tak nerozkládáme. Samy od sebe se rozkládají až za týden a každý den se k nim přidávají další a další.

Pokud se nenaučíme stresové hormony cíleně rozkládat, působí na nás dlouhodobě a mohou vyvolávat různé chronické nemoci. Nemusí to být jen vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Bývají to také různé chronické záněty nebo stav, kterému se říká syndrom chronické únavy.

Jak nejlépe stresové hormony rozkládat?

V procesu, kterému se říká relaxace. Měla by mít dvě formy a obě potřebujeme dělat:

  1. aktivní, fyzická relaxace
  2. klidová relaxace

1. Aktivní, fyzická relaxace

Potřebujeme mít aktivní, nejlépe sportovní činnost vytrvalostního typu – například rychlá chůze, běh, jízda na kole. Měla by trvat alespoň 45 minut, lépe hodinu. Potřebujeme ji dělat alespoň dvakrát týdně.

Rozdílně by měl relaxovat člověk s rychlým a pomalým metabolickým typem.

  1. Člověk s rychlým metabolickým typem potřebuje při relaxaci dosáhnout maximální tepové frekvence, potřebuje alespoň na 5 až 10 minut zapnout naplno.
  2. Člověk s pomalým metabolickým typem potřebuje relaxační fyzickou aktivitu jen střední intenzity, přibližně na úrovni 70% maximální tepové frekvence – zjednodušeně řečeno, aby se během zátěže byl ještě schopen mluvit s druhou osobou.

Druh metabolického typu nejlépe zjistíme analýzou prvků ve vlasech.

2. Klidová relaxace

Klidová relaxace neznamená, že budu číst dobrou knížku nebo se podívám na pěkný film. Klidová relaxace znamená naučit se využívat stav mozku, kterému se říká hladina alfa.

Je to stav mozku mezi bdělým vědomím a spánkem. Když člověk usíná, bdělost se postupně snižuje. Těsně před tím, než usne, nachází se ve stavu, kdy ještě nespí, ale už to není bdělé vědomí, v jakém jste teď při čtení tohoto článku.

Tento stav je důležitý proto, že v něm nejlépe rozkládáme stresové hormony a případně se můžeme sami sebe programovat formou autosugesce či autohypnózy.

Do hladiny alfa se můžeme dostat různými technikami. Já se snažím naučit své klienty metodu, které se říká léčebná představivost – více v samostatném článku.  

Klidovou formu relaxace bychom měli provádět každý den po dobu 10 až 20 minut.

Doporučení

Pokud tedy budeme provádět dvakrát až třikrát týdně fyzickou, aktivní relaxaci po dobu jedné hodiny a každý den klidovou relaxaci čtvrt hodinu, budeme správně rozkládat stresové hormony.

Budeme sami sebe chránit před rizikem některých chronických onemocnění, zlepšíme kvalitu svého života, zlepšíme svůj zdravotní stav, budeme kvalitněji odpočívat a budeme efektivněji fungovat.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.