Bojujete sami se sebou?

Taky pořád bojujete sami se sebou?

Včera v ambulanci mi jedna pacientka na obvyklou otázku „Jak se máte?“ odpověděla, že pořád bojuje sama se sebou.

Musel jsem jí vysvětlit, že potřebuje přestat bojovat sama se sebou a potřebuje se naučit mít sama sebe ráda.

Mít rád sám sebe

Pokud člověk nemá sám sebe rád, pak jednak ho nemohou mít rádi ani ostatní lidé, jednak on sám nemůže úplně mít rád ostatní lidi. Navíc naše tělo pak nemůže nikdy být zdravé.

Potřebujeme se naučit přijímat sami sebe takové, jací jsme, a potřebujeme se naučit mít sami sebe rádi.

Já také často bojuji, ale ne sám se sebou. Bojuji s některými svými vlastnostmi. Například často bojuji s leností.

Dnes ráno jsem musel bojovat s leností, protože se mi nechtělo vstávat z postele, abych jel někam a chodil po horách. Ale svůj boj jsem vyhrál. Vyhrál jsem nad svou leností. Vstal jsem z postele a jel jsem do Jeseníků a užíval jsem si túry v oblasti Pradědu a údolí Střední Opavy.

Svůj boj jsem vyhrál tím, že jsem si uvědomil, jak si budu užívat horské prostředí, lesy, potoky, hory a jak krásně budu relaxovat.

Nepotřebujeme bojovat sami se sebou, ale potřebujeme přemoci některé naše špatné vlastnosti a potřebujeme se naučit sami sebe mít rádi. S tím ještě souvisí odpuštění a vděčnost.

Odpuštění

Potřebujeme odpustit lidem, kteří nám ublížili, a potřebujeme se naučit odpouštět sami sobě.

Pokud odpouštíme druhým lidem, oni nemusí o tom vůbec vědět. Děláme to pro sebe a kvůli sobě. Abychom měli klidnou mysl, abychom netrpěli ukřivděností, aby nás ti druzí stále neovládali tím, že jsme jim dosud neodpustili. Naučme se odpouštět druhým lidem.

Dále potřebujeme odpustit sami sobě. Potřebujeme si odpustit všechno, co jsme neudělali dobře, co jsme dokonce udělali špatně nebo co jsme neudělali a měli jsme udělat. Potřebujeme sami sobě odpustit a pak se můžeme mít rádi.

Vděčnost

Potřebujeme se naučit být vděční. Potřebujeme být vděční za každý den, který můžeme prožít. Potřebujme být vděční za všechny dary, kterých se nám dostává, za zdraví, za vztahy, za přátelé a příbuzné, za rodiče, za děti, za partnera či partnerku.

Každý den ráno po probuzení poděkuji, že mám k dispozici další den a jsem za něj vděčný. Každý večer, když usínám, poděkuji za prožitý den a jsem za něj vděčný.

Naučme se pocitu vděčnosti. Pomůže nám to k tomu, bychom sami sebe přijímali lépe, měli se rádi a byli zdravější.

Doporučení.

  1. Přestaňte bojovat sami se sebou.
  2. Naučte se odpouštět a odpusťte i sami sobě.
  3. Naučte se vděčnosti a buďte vděční za všechno, čeho se vám dostává.
  4. Naučte se mít rádi sami sebe.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.