Jak naplňujete své potřeby?

Většina lidí chce být ve svém životě šťastná. Když se podívám na lidi kolem sebe, pak někteří jsou šťastní, někteří si užívají, že jsou šťastní, někteří nejsou příliš šťastní a někteří se týrají tím, že jsou nešťastní. Nicméně většina z nás touží po tom, abychom byli v životě šťastní.

A k tomu, abychom byli v životě šťastní, si potřebujeme naplňovat své životní potřeby.

Nedávno jsem četl rozhovor s psychiatrem MUDr. Radkinem Honzákem. Já ho sleduji už dlouho. Zabývá se psychosomatikou a publikuje své články v různých lékařských časopisech. V rozhovoru se zmiňuje o tom, že člověk má 4 základní druhy potřeb – biologické, psychologické, sociální a spirituální (duchovní).

Každý nás potřebuje naplňovat své potřeby ve všech čtyřech oblastech. Jak naplňujete své potřeby, abyste byli šťastní?

1. Biologické potřeby

Biologické potřeby jsou jednoduché. Potřebujeme jíst, pít, potřebujeme pohyb a sex, potřebujeme správně vyměšovat.

Jsem zastáncem toho, že člověk by se měl zdravě stravovat. Zdravé stravování dnes může být trochu problematické, protože kolem nás je v současné době spousta jídla. Tolik potravin lidstvo nikdy dříve nemělo k dispozici, a proto se potřebujeme stravovat správně tak, abychom si udrželi svou optimální hmotnost, abychom neměli nadváhu, natož abychom byli obézní.

Doporučuji stravovat se na základě genetického vyšetření. Nejlépe podle programu Bodykey by Nutrilite, který obsahuje genetické vyšetření a podle našeho genotypu doporučuje, jak se správně stravovat, jestli máme jíst více tuků nebo sacharidů, kolik máme jíst bílkovin a hlídá nám všechny živiny.

Makroživiny samozřejmě potřebujeme doplňovat tím, co naše strava běžně neobsahuje v dostatečném množství – kvalitními vitaminy, antioxidanty, stopovými prvky i jinými doplňky stravy. Které doplňky stravy opravdu potřebujeme, to nejlépe zjistíme na základě analýzy prvků ve vlasech.

Potřebujeme také správně a dostatečně pít. Měli bychom pít asi 250 ml na 10 kg naší hmotnosti.

2. Psychologické potřeby

Psychologické potřeby naplňujeme tak, že si dopřáváme určitý pocit bezpečí, potřebujeme mít někoho rádi a také potřebujeme, aby nás měl někdo rád. Potřebujeme si prožít a procítit své emoce, své pocity. V ideálním případě by měly být naše emoce co nejvíce pozitivní.

3. Sociální potřeby

I jako introvert si uvědomuji, že člověk je tvor společenský, což znamená, že potřebujeme mít naplněny i sociální potřeby.  Potřebujeme patřit do nějaké komunity lidí. Ideálně do komunity, ve které je nám dobře a která nás někam posune (ve smyslu naplnění potřeb nebo osobnostního růstu).

Já tuto potřebu naplňuji tím, že podnikám se zárukou v komunitě lidí, kteří jdou stejným směrem za lepším životním stylem a osobní svobodou. Jsou to pozitivní lidé, kteří jdou za svými cíli, mají svůj životní styl a pomáhají dalším lidem, aby také mohli mít dobrý životní styl (každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného a to je v pořádku).

4. Spirituální potřeby

Potřebujeme si naplnit také své spirituální potřeby. MUDr. Honzák říká ve zmiňovaném rozhovoru, že Česko jako jedna z nejateističtějších zemí v Evropě si naplňuje svou spirituální potřebu zvýšenou konzumací spiritusu (alkoholu) a jiných drog. Lidé však potřebují naplňovat svou duchovní potřebu.

Zjistil jsem, že pro mne má určitý spirituální rozměr i vycházka do lesa nebo do hor. Rád chodím v Jeseníkách a například poslední únorovou sobotu jsme šli s manželkou 17 km po čerstvě napadaném sněhu, kdy jsme žádného dalšího člověka nepotkali. Procházky v horách mne naplňují pokorou a zároveň obdivem a láskou k přírodě a vesmíru, pocitem, že jsem součástí něčeho většího. Naplňují tak i mou spirituální potřebu.

Ale to, co naplňuje naši duchovní potřebu, si musíme najít každý sám, je to velmi individuálně. Stejně jako každý z nás má trochu jiné biologické, psychologické a sociální potřeby, tak i tu spirituální máme každý jinou, jenom si potřebujeme najít to své naplnění.

Závěr

Jestliže budeme naplňovat své potřeby – biologické, psychologické, sociální a spirituální, pak spějeme ke zdraví a budeme v životě šťastní. Dělejte v životě něco pro to, abyste byli šťastní, dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.