Lidé jsou často zvědaví. Na konzultacích k analýze prvků ve vlasech se mě často ptají:
„Jak vy relaxujete? Jestliže americký psychiatr Daniel Amen píše o tom, že pro mozek je škodlivý kontakt s nemocnými lidmi, jak se s tím vypořádáváte, když jste pořád v kontaktu s nemocnými lidmi?“
Mají pravdu. Téměř 45 let jsem ve stálém kontaktu s nemocnými lidmi díky své profesi internisty a gastroenterologa. Vytvořil jsem si určité postupy, jak se s tím vyrovnávám. Možná alespoň něco může být pro vás inspirací.
Daniel Amen ve svých knihách píše o tom, že kontakt s nemocnými lidmi může poškozovat náš mozek a my se potřebujeme bránit a chránit si náš mozek.
Jestliže tedy nemusíme, pak se s nemocnými lidmi raději nesetkáváme. Ale mnohdy to nejde. Někdy to nejde díky naší profesi, někdy to nejde proto, že máme nemocné v naší nejbližší rodině.
Potřebujeme si tedy pravidelně „čistit“ náš mozek a napravit naše myšlení.
Osobně se snažím co nejčastěji vyjít do přírody. Jednou týdně nebo alespoň jednou za dva týdny se snažím vyjít do hor nebo do lesa a tam se neutralizuje kontakt mého mozku s nemocnými lidmi.
Nemusíte chodit jenom do lesa, zvláště když to máte daleko, běžte se projít třeba do parku. Patří to do aktivní relaxace, máte vytrvalostní pohyb a zároveň kontakt s přírodou, se stromy vás velmi nabíjí, obohacuje a neutralizuje negativní vlivy.
Dále jsem se naučil vyhýbat se negativním lidem.
Zrušil jsem kontakty s lidmi, kteří si neustále na něco stěžují.
Opustil jsem skupiny lidí, kde konverzace spočívala hlavně v tom, že si jeden druhému stěžoval, jak se mu daří zle.
Na druhou stranu se snažím být v kontaktu s lidmi a skupinami lidí, kteří jsou pozitivní a pozitivně přemýšlejí.
Díky tomu, že jsem před časem dostal možnost kontaktu se skupinou mentorů, kteří mají systém, jak být finančně a časově svobodný, setkávám se se skupinou pozitivních lidí a dostávám informace, jak změnit své myšlení od negativního k pozitivnímu.
Tak na okraj – pozitivní myšlení není to, že se od rána do večera jen smějeme a „jsme happy“, že jen pozitivně přemýšlíme a žádné problémy pro nás neexistují. To je spíš naivita.
Pozitivní myšlení znamená, že jsem si vědom svých problémů, ale současně vím, že každý problém má své řešení.
Nezabývám se těmi věcmi, které nemůžu ovlivnit.
Jestliže se o víkendu chystám na hory a v předpovědi počasí vidím, že odpoledne budu bouřky nebo průtrž mračen, pak vím, že to nemůžu ovlivnit. Nesnažím se to změnit, ani se tím delší dobu nezabývám a na hory prostě nejedu. Musím být flexibilní a změním svůj program. Buď jedu jen dopoledne, nebo jedu na hory jindy.
Netrápím se tedy tím, co nemůžu ovlivnit. Zabývám se tím, co můžu sám ovlivnit a jak můžu na události reagovat.
Je důležité mít svého mentora, a to v každé oblasti. Jestliže jsem se chtěl naučit internu, měl jsem svého mentora, od kterého jsem se učil internu. Stejně tak jsem měl svého mentora v oblasti gastroenterologie.
Jestliže chcete osobnostně růst a snažíte se naučit pozitivnímu myšlení, potřebujete mít svého mentora i v této oblasti.
Jak poznáte, jestli máte mentora nebo ne? Pokud opravdu máte mentora, pak děláte to, co vám řekl, nebo to, na čem jste se domluvili.
Díky výše uvedené skupině mentorů mám přístup k pozitivní literatuře. Mám přístup k nahrávkám pozitivního myšlení a osobnostního růstu.
Jednou měsíčně se účastním seminářů osobnostního a podnikatelského růstu. Potkávám se tam s velkou skupinou lidí, kteří pozitivně přemýšlejí a jdou za svými osobními cíli. Na těchto setkáních si nikdo na nic nestěžuje, spíše si lidé vyměňují pozitivní zkušenosti.
Díky tomu všemu neutralizuji svůj kontakt s nemocnými lidmi.
Dělejte něco pro své zdraví, chraňte si svůj mozek a zjednodušte si svůj život nejen díky lepšímu zdraví.