Jaký doplněk stravy s hořčíkem je pro vás nejlepší?

Vzhledem k stále zvyšujícímu se nedostatku hořčíku v půdě, ve vodě a v potravinách dochází k tomu, že stále více lidí bude potřebovat brát hořčík v nějakých doplňcích stravy ať už nárazově nebo trvale.

A proto se také na trhu objevuje stále více doplňků stravy, kterými můžeme hořčík doplňovat. Lidé se v tom přestávají orientovat. Doplňků stravy s hořčíkem bude stále více a více, stále budou účinnější a lépe vstřebatelné a my potřebujeme vědět, které suplementy máme kupovat a brát.

U hořčíku jsou pro dobrý účinek důležité některé faktory:

  1. složení doplňku stravy,
  2. forma,
  3. čas podávání,
  4. dávka.

1. Složení.

Hořčík se nejlépe vstřebává ve formě organických solí. Organická sůl je sůl organické kyseliny, například citrát, laktát (mléčnan), orotát.

Mezi suplementy se objevuje stále více organických sloučenin, které jsou dobře vstřebatelné. Na rozdíl od anorganických sloučenin, které se vstřebávají špatně – například síran, uhličitan, oxid.

3. Dávka.

I když bude mít doplněk stravy nejlepší složení v podobě organické sloučeniny, bude hodně důležitá dávka. Tedy množství – kolik hořčíku potřebujete brát.

Pro dospělého člověka je doporučená suplementační denní dávka 300 – 450 mg hořečnatých iontů, záleží na hmotnosti člověka. Důležité je to, že jde o dávku hořečnatých iontů, ne celé sloučeniny.

Můžete mít dobře vstřebatelnou organickou sůl – například orotát hořečnatý, ale pokud bude v jedné tabletě 30 mg hořečnatých iontů, pak těch tablet potřebujete denně minimálně deset!

Je třeba si pohlídat, abyste brali dostatečnou dávku hořečnatých iontů.

3. Forma a čas podání.

Je doplněk stravy s hořčíkem určený ke vstřebávání ve střevě nebo ke vstřebávání v ústech?

  1. Pokud je hořčík určen ke vstřebávání ve střevě, to znamená, že ho spolkneme ve formě tablet, kapslí, prášku nebo roztoku, pak ho potřebujeme jíst buď večer před spaním, nejdříve po 21. hodině, nebo brzy ráno, nejlépe do 7. hodiny, nejpozději do 8. hodiny. Hořčík se totiž ve střevě vstřebává brzy ráno a dopoledne. Pokud ho vezmeme přes den, projde naším střevem, aniž by se vstřebal. Možná trochu zlepší naší stolici, ale nebude využitelný.
  2. Pokud je hořčík ve formě určené ke vstřebávání v ústech, pak se pod jazykem vstřebává hořčík kdykoliv během 24 hodin. Můžete si nasypat prášek pod jazyk, on se rozpustí a hořčík se během pěti minut vstřebá pod jazykem do krevního oběhu. Je to téměř tak rychle účinné, jako byste dostali hořčík přímo do žíly.

Oxid nebo citrát?

Někteří lidé jsou popleteni tím, že doplňky stravy určené pro vstřebávání v ústech obsahují hořčík ve formě oxidu. Já například používám XS Magnesium Sticks a v tomto prášku je hořčík ve formě oxidu. Kromě toho je však v tomto preparátu také kyselina citrónová.

Po nasypání prášku do úst se ve vodném prostředí – ve slinách – prášek rozpustí. Kyselina citrónová reaguje s oxidem hořečnatým za vzniku citrátu hořečnatého, který je velmi dobře vstřebatelný. Takto se hořčík ve formě citrátu rychle vstřebává pod jazykem do krevního oběhu, a proto je tento suplement dobře a rychle účinný.

Souhrn

  1. U doplňků stravy s hořčíkem tedy potřebujete znát jeho složení, obsah hořečnatých iontů v jedné tabletě, kapsli či sáčku.
  2. Dále potřebujete vědět, kdy suplement brát, a to záleží na formě – zda je určen ke střebávání v ústech nebo ve střevě.
  3. Další otázkou pak je, jestli brát hořčík samostatně nebo v kombinaci s vápníkem, ale to je náplní jiného článku.

 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.