Jste ohroženi cukrovkou?

Hrozí nám epidemie cukrovky?

Na tuto otázku je jednoznačná odpověď: Nehrozí…ona už tady je.

Uvádí se, že asi milión obyvatel České republiky trpí cukrovkou. Zároveň se říká, že asi 100 až 200 tisíc lidí o tom neví, což znamená, že ještě nejsou zdiagnostikováni, ale už cukrovku mají.

Je to ohromující a smutné zároveň. Cukrovka poškozuje celé tělo – v důsledku cukrovky lidé trpí nemocemi různých orgánů. Například onemocněním ledvin, které může vyústit v selhání ledvin, nebo onemocnění očí, které může vyústit ve slepotu, či onemocnění cév dolních končetin, které může skončit amputací části nebo celé končetiny. Lidé s cukrovkou se v průměru dožívají o 8 let nižšího věku než lidé, kteří cukrovku nemají.

Myslím, že bychom s tím měli něco udělat.

Určitě se potřebujete zamyslet nad svým životem a nad tím, jakou máte pravděpodobnost, že cukrovkou onemocníte.

  1. Pokud vezmeme v úvahu jen čistou statistiku, pak máte pravděpodobnost 10 %, že dostanete cukrovku, což je hodně vysoká pravděpodobnost.
  2. Pokud někdo z vašich předků – vašich rodičů či prarodičů – měl cukrovku, pak pravděpodobnost, že dostanete cukrovku je daleko vyšší.

Kdo nebo co za to může?

Vědci se shodují na tom, že za obrovský nárůst počtu lidí s cukrovkou může hlavně náš životní styl. Pravdou je, že musí být určitá genetická dispozice, ale genetika rozhoduje maximálně z 20 % o tom, jestli cukrovkou onemocníme. O tom zbytku rozhoduje náš životní styl – naše stravovací zvyklosti naše pohybové zvyklosti a to, co se svým životem děláme, jak se ke svému tělu chováme.

Žijeme v době, kdy se máme úplně nejlépe, jak se lidstvo dosud mělo.  Máme dostatek až nadbytek potravy a lidé zlenivěli – méně se pohybují.

Téměř všichni máme tendenci být líní. Já jsem také líný. Občas se musím přinutit ke cvičení a k tomu, abych se hýbal. Někdy cvičím s radostí, ale ne vždy mám chuť cvičit. Musíme si však vytvořit zvyk pravidelné pohybové aktivity, vytvořit návyky, které nás dovedou k pravidelnému cvičení. A potřebujeme se určitým způsobem stravovat.

To, že za nárůst cukrovky ve společnosti může životní styl, dokládají různá fakta a studie. Já nejsem vědecký pracovník, nejsem ani diabetolog. Jsem internista a gastroenterolog a své názory mám podloženy spíše dlouholetými zkušenostmi a praxí než velkými studiemi.

Pamatuji si na pacienty z interního oddělení, kteří měli cukrovku, dostávali více než 100 jednotek insulinu denně, a přesto to nevedlo ke srovnání hladiny krevního cukru.

Stejně tak si pamatuji na diabetiky, kteří si nechali provést analýzu prvků ve vlasech, dodržovali doporučení na základě výsledků této analýzy a mohli se zbavit léků na cukrovku. Dokonce znám diabetiky, kteří si mohli přestat píchat insulin a srovnali si hladiny krevního cukru do téměř normálních hodnot. To neznamená, že si vyléčili cukrovku. Jenom měli tak srovnané hladiny cukru v krvi, že nepotřebovali insulin ani další léky na cukrovku.

Co potřebujeme udělat?

Ať už máme cukrovku, nebo nám hrozí cukrovka, potřebujeme udělat opatření ve svém životním stylu. Potřebujeme se začít trochu jinak stravovat a potřebujeme se začít hýbat.

Na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech je doporučován způsob stravování, který vlastně odpovídá diabetické dietě, která je uzpůsobena podle jednotlivých metabolických typů. Navíc můžeme na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech doporučit konkrétní doplňky stravy, které člověk potřebuje pro srovnání látkové přeměny uvnitř buněk, a také správnou fyzickou aktivitu.

Pokud chcete něco pro své zdraví dělat, je třeba změnit životní styl. Jedním z prostředků a možných návodů k tomu, jak správně postupovat, může být analýza prvků ve vlasech.

Důležité je se nad sebou zamyslet a rozhodnout se, co je pro nás prioritou. Jestli je prioritou zdraví, anebo něco jiného, třeba televize nebo pohodlí až pohodlnost. Já vím, že to příliš zjednodušuji, ale pro mě je zdraví jednou z mých hlavních priorit.

Chci být zdravý. A jestliže člověk chce být zdravý, potřebuje pro to i něco dělat. Vždy když mi přivezou k vyšetření pacienta, který je stejně starý jako já nebo mladší, pociťuji určitou vděčnost za svůj zdravotní stav a v duchu poděkuji. Taková situace vždy posílí mé odhodlání pravidelně něco pro své zdraví dělat.

Doporučení:

  1. Ujasněte si své priority.
  2. Jestliže je zdraví na horních příčkách vašich priorit, potřebujete pro své zdraví něco dělat.
  3. Analýza prvků ve vlasech je velmi dobrá metoda, ale není úplně pro každého. Je jen pro ty lidi, kteří chtějí být zdraví.
  4. Jestliže chcete být zdraví, potřebujete udělat ve svém životě nějaké změny.
  5. Potřebujete vědět, že se budete muset trochu jinak stravovat, že se budete muset hýbat a začnete správně relaxovat.
  6. Konkrétní doporučení dostanete na základě analýzy prvků ve vlasech.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.