Našli jste svůj smysl života?

Už jste přemýšleli nad tím, jaký je smysl vašeho života?

Už jsem zmiňoval knihu amerického psychiatra Daniela G. Amena Změňte mozek, změňte život. V této knize autor píše, že doporučuje svým pacientům, aby v léčbě svého onemocnění dělali opatření ve čtyřech různých oblastech. S tím se plně ztotožňuji, protože téměř celý svůj lékařský život řídím tím, že nestačí léčit člověka jen tabletami nebo jen psychoterapií, ale je potřeba provést komplexní opatření.

Daniel G. Amen doporučuje k uzdravení provádět opatření ve čtyřech oblastech:

  1. Biologická – zde doporučuje způsob stravování, doplňky stravy a případně léky.
  2. Psychologická – zaměřuje se na vyrovnávání se stresem.
  3. Sociální – zaměřena na vztahy.
  4. Spirituální – duchovní. V ní se ptá na smysl života a pomáhá klientům ho najít.

Smysl života

Lidé, kteří mají smysl života a řídí se jím, žijí svůj život v souladu se svým životním smyslem, jsou zdravější a dožívají se vyššího věku.

Daniel Amen nutí své pacienty, aby se zamysleli nad tím, jaký má život smysl, a klade jim různé otázky. Nejsou jen otázky týkající se víry v boha nebo v něco většího, co je nad námi, v nějakou duchovní energii. Klade jim otázky, čeho si v životě váží, jaké hodnoty v životě uznávají, co jim dodává energii, co jim dává v životě smysl. Je to rodina, práce, jiné naplnění? Chce, aby se zamysleli nad tím, proč vlastně jsou na světě.

Myslím, že to kdysi říkal Mark Twain: „V životě člověka jsou dva důležité okamžiky, dvě důležitá data. První je den, kdy se člověk narodil. Druhé je den, kdy přišel na to, proč se narodil.“

A to je ten smysl života. Je potřeba si ho najít. Je potřeba se zamyslet, jaký má náš život smysl a co nás v životě naplňuje.

Pětiletý a Desetimiliónový test

Někteří autoři doporučují různé zajímavé testy, abychom zjistili svůj smysl života.

Jeden z nich je Pětiletý test: Kdybyste věděli, že do konce života vám zbývá 5 let, co byste dělali, jak byste žili svůj život? Pracovali byste tam, kde pracujete teď? Byly by vztahy s rodinou a dalšími lidmi stejné jako nyní nebo byste se snažili je zlepšit? Co byste dělali, kdybyste věděli, že do konce života vám zbývá jen 5 let?

Další test je Desetimiliónový (Třistamiliónový): Představte si, že máte na svém účtu v bance deset miliónů dolarů nebo tři sta miliónů korun. Co budete dělat? Budete dál žít tak, jak žijete teď nebo něco změníte ve svém životě? Budete chodit do té stejné práce, poslouchat toho stejného šéfa? Nebo budete dělat něco úplně jiného?

To je otázka vašeho smyslu života. Je třeba se nad tím zamyslet.

Jaký je váš smysl života?

Zanedlouho budou Vánoce a konec roku. Lidé mnohdy tento čas využívají k zamyšlení nad uplynulým rokem, nad svým životem, nad tím, co bude dál. Zamyslete se, jaký má váš život smysl a jestli jednáte v souladu se svým životním smyslem.

Když jsem dokončil studium medicíny a začal jsem pracovat jako lékař, mým smyslem života bylo léčit nemocné a uzdravovat je. V průběhu života jsem přišel na to, že mě daleko více naplňuje pomáhat lidem, aby se o své zdraví starali sami. Pomáhat lidem, aby začali trochu jinak přemýšlet, aby změnili životní styl.

Změna životního stylu je komplexní. Zahrnuje nejen starostlivost o zdraví, ale také schopnost žít podle svých představ, možnost volby, finanční svobodu. Pomoc lidem v tomto komplexním zlepšení životního stylu je to, co mi dnes v životě dává největší smysl a co mě naplňuje. Dnes tedy pomáhám lidem, aby zlepšili svůj zdravotní stav a svůj životní styl, a to je můj hlavní smysl života.

Jaký smysl života máte vy?

Osobní svoboda a podnikání se zárukou

Podle mých zkušeností mnoho lidí našlo svůj smysl života, když začali podnikat se zárukou s firmou Amway, protože najednou zjistili že i oni mohou pomáhat dalším lidem zlepšovat jejich životní styl a najít osobní svobodu.

Před 29 lety jsme cinkali klíči, demonstrovali jsme za svobodu a dnes spousta lidí svobodu nemá. Vy můžete dosáhnout osobní svobody, pokud je to vašim smyslem života.

Možná už teď máte jasný životní smysl a pracujete na tom, abyste žili v souladu se svým smyslem života. V tom případě vám gratuluji a jsem z toho nadšený. Pokud ještě nemáte ujasněný svůj smysl života, zamyslete se nad tím.

Bez ohledu na to, co dál budete dělat, je tady možnost, jak můžete naplňovat svůj smysl života každý den. Pokud budete chtít, můžete naplňovat smysl života třeba tím, že budete pomáhat dalším lidem, aby byli svobodnější. Svobodnější časově a finančně. To je to, co umožňuje podnikání se zárukou.

Přání a rada na závěr

  1. Přeji vám, abyste našli svůj smysl života.
  2. Pokud chcete nějakou změnu v životě, vy ji musíte udělat, nikdo jiný ji za vás neudělá.
  3. Najděte si někoho, kdo vám poradí, možná i pomůže, ale vy musíte udělat tu změnu, abyste mohli žít v souladu se svým smyslem života.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.