O co se to tady snažíš?

Vždy, když se snažíme dělat něco pro naše okolí nezvyklého, začínají nám lidé klást zajímavé otázky:

„Co to vlastně děláš?“

„O co se to tady snažíš?“

„K čemu to je?“

„Je ti to vůbec zapotřebí?“

I kolem mě se rojily a rojí takového otázky. Chci vám dnes sdělit 2 věci:

  1. Je třeba vytrvat a dál dělat to, co je pro okolí nezvyklé.
  2. Chci vám vysvětlit o co se snažím já. Chci lidem ukázat, že mohou být zdravější a že mohou mít jiný životní styl a mít tak větší radost ze života.

Vlastní příklad

A ukazuji to na svém vlastním příkladu. Kromě toho, že jsem lékař – internista a gastroenterolog, jsem totiž také otec a dědeček. Velmi dobře tak vím, že děti nedělají to, co jim říkáme, že mají dělat, ale dělají to, co na nás vidí, že my děláme. Dávat a ukazovat lidem správný příklad je ta nejlepší cesta, jak lidi můžeme něco naučit.

Musím na sebe prozradit, že ne vždy byl můj životní styl nejlepší, a ne vždy jsem se řídil zásadami zdravého stravování. Na základní a střední škole jsem patřil spíše k těm klukům, kteří měli nadváhu. Oba moji rodiče měli nadváhu až obezitu a stravovací návyky se „dědí“. Geneticky se dědí určité dispozice k obezitě, ale o tom, jestli se projeví, rozhodují stravovací zvyklosti, které se v rodině předávají.

Vliv genetiky

V některém z předchozích článků jsem psal, že genetika může za naše zdraví maximálně z 20 %.  Měl jsem samozřejmě na mysli tu největší část naší populace, ne ty výjimky, které představují některé vrozené choroby. Ale uvedu příklad i z této části populace.

Mám synovce, který má Downovu chorobu. Díky tomu, že má skvělé rodiče, kteří se mu věnovali, se naučil číst a psát. Dnes bydlí samostatně se svou partnerkou a je šťastný. Užívá si život podle svých vlastních představ a má radost ze života. Vždy se od něj něco naučím. Od každého člověka se totiž můžeme něco naučit.

Můžeme se naučit

Rád bych vám ukazoval, jak můžete dospět k lepšímu zdraví.

Je důležité zvolit si pozitivní přístup k životu. Tomu se dá naučit! Osobnostně jsem melancholik s cholerikem a melancholici mají sklon k negativnímu myšlení. Na vlastním příkladu tedy můžu potvrdit, že pozitivnímu přístupu se dá naučit.

Můžeme se tak naučit mnoho dovedností, které potřebujeme, bychom byli zdraví a šťastní. Můžeme se naučit, jak se zdravě a správně stravovat. Můžeme se naučit, jak se vyrovnávat se stresem. Můžeme se naučit hýbat se a cvičit.

Je jenom třeba se rozhodnout, že chcete být zdraví a že chcete být v životě šťastní.

Mně se taky nedaří být úplně vždy zdravý, také občas onemocním, ale snažím se s tím vyrovnat. Rozhodně to neřeším tím, že kolem sebe šířím negativní myšlení a každému si stěžoval, jak je mi zle. Snažím se vyléčit a věřím, že nemoc rychle přejde a že se s tím vyrovnám. Přispěje to k rychlejšímu uzdravování.

Zajímavější životní styl

Ve svých článcích a videích vám chci ukazovat, jak můžete být zdravější, jak můžete být šťastnější v životě, jak můžete mít zajímavější životní styl.

Někdy je třeba být flexibilní a reagovat pružně. Měl jsem naplánovanou dovolenou a chtěl jsem jet do hor. Nadchnul jsem se pro ferraty, ve svých 62 letech jsem si udělal ferratový kurz a poprvé jsem vylezl své via ferraty (zajištěné cesty v horách).

Chtěl jsem o dovolené vylézt nějaké další ferraty, ale v týdnu, na který jsem měl naplánovanou dovolenou, pršelo všude možně – v Tatrách, v Alpách, v Dolomitech…Jediná země, kam se dalo jet (mohl jsem tam dojet autem a byla tam příznivá předpověď počasí), bylo Chorvatsko.

Takže jsem jel na hory do Chorvatska. Jsou tam nádherné hory, zajímavá příroda, vyšlo nám počasí, vylezli jsme ferratu na Bojin Kuk. Přestože jsme se nekoupali v moři, byli jsme s manželkou z Chorvatska nadšeni.

Co z toho plyne?

Chci, abyste pochopili, že se můžeme rozhodnout, že chceme být šťastní, že chceme být zdraví a že pro to chceme něco udělat. A pak je třeba podniknout ty správné kroky.

Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Pingback: Co zaseješ...

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.