Také vás děsí články o dětské obezitě?

V poslední době se doslova vyrojilo mnoho článků, které popisují, že obézních dětí je na světě stále více. Stejně tak je stále více obézních dětí v České republice. Mě osobně tyto údaje opravdu děsí, ať už jako rodiče a prarodiče, tak i jako lékaře.

Nejsem pediatr – jsem internista  gastroenterolog, takže mé názory nemusí být totožné s pohledem pediatra, ale jsem přesvědčen o tom, že problém s dětskou obezitou musíme řešit tak, že nejprve budeme řešit obezitu dospělých.

Což znamená, že budeme řešit problémy s nadváhou a životní styl rodičů těchto obézních dětí. Děti totiž nedělají to, co jim přikážeme a to, co jim řekneme, ale dělají to, co vidí. Učí se od malička příkladem. Takže dětem nemůžeme přikazovat, jak se mají stravovat, nemůžeme jim přikazovat, že se mají hýbat, a sami to nebudeme dělat.

Potřebujeme být tím příkladem. Potřebujeme se sami hýbat několikrát týdně. A děti potřebujeme brát s sebou. Nemůžeme je nechat sedět u počítače či televize, ale nějakou hravou či zábavnou formou je vezměme s sebou, vezměme je na zajímavá místa.

Já se třeba velmi těším na to, až budu svou vnučku brát s sebou na hory. Budu ji brát na hřebeny Jeseníků či jiných hor a naučím ji mít radost s pohybu na horách tím, že to bude s námi dělat. Bude chodit s námi a bude se hýbat.

Jenom příkladem a tím, že děti budeme brát s sebou, vyřešíme jejich pohybovou aktivitu. Dokud člověk nemá tu zkušenost, pak neví, že ho to bude bavit. Je velmi jednoduché zabavit děti tak, že jim pustíme televizi nebo počítačovou hru a necháme je sedět u počítače, ať se baví. Ony se opravdu zabaví, ale člověk je uzpůsobený k pohybu.

Potřebujeme se hýbat, abychom si uchovali svaly nebo abychom je mohli zvětšovat. Potřebujeme se hýbat, aby se nám neukládat zásobní tuk a nespěli tak k obezitě.

Víte určitě, že obezita je příčinou spousty chorob nebo se na jejich vzniku spolupodílí a zkracuje věk člověka. Musíme si vytvářet životní styl, jehož součástí bude pravidelný pohyb a správný způsob stravování. Máme k tomu i určité nástroje.

Já například využívám program k dosažení a udržení optimální hmotnosti Bodykey by Nutrilite. Díky tomuto programu jsem pře rokem a půl zhubnul o 10 kg na tukové tkáni a nabyl 1,5 kg svalů (naštěstí se i toto dnes dá jednoduše s použitím správného přístroje změřit) a od té doby si svou optimální hmotnost trvale udržuji. A jsem dalším důkazem toho, že i v šedesáti letech můžete zdravě zhubnout s nárůstem svalové hmoty, a to trvale, bez jo-jo efektu.

Program je založen na genetickém vyšetření a následných doporučeních, která jsou zcela individuální – pro každého člověka jiná – na základě tohoto genetického vyšetření. V programu se člověk naučí, jak se má stravovat (bez nutnosti kupování speciálních potravin, léků či doplňků stravy) a jak se má hýbat, aby si optimální hmotnost po zhubnutí udržel. Bez dodržování určitých zásad stravování a bez pohybu to opravdu nejde.

Tím, že tento program využíváme a udržujeme si určitý životní styl a optimální hmotnost, dáváme názorný příklad našim dětem. Program Bodykey není prvotně určen pro hubnutí dětí, ale po konzultaci s lékařem se tento program dá využít.  Můžete ho využít pro děti s obezitou či nadváhou k tomu, aby zdravě zhubly, zachovaly si svalovou hmotu a ubíraly jen na tuku.

Program vede účastníky k pravidelnému pohybu a naučí je, jak se mají správně hýbat vzhledem ke své genetické výbavě. Pokud si zvyknete na to, že pravidelně několikrát týdne cvičíte, sportujete neb chodíte, pak vám to bude chybět, když přestanete. Jeden týden vysadíte a nebudete se cítit ve své kůži, bytostně budete cítit, že pohyb potřebujete.

Ze zdravotního hlediska – jak nám přibývají roky, čím jsme starší, tím pohyb potřebujeme více.  Potřebujeme udržet svaly v pořádku, v plné síle, aby byly dále funkční a udržely nás i v tom vyšším věku, abychom byli co nejdéle soběstační a nebyli odkázání na cizí pomoc.

Začal jsem u obezity a skončil jsem u vyššího věku. Má to spojitost. Má to spojitost v tom, že dětem potřebujeme vybudovat zdravý základ. Potřebujeme je naučit, jak se mají správně stravovat, jak se mají hýbat, aby si tento životní styl udržely i do dospělosti. A to jim pomůže být zdravější i ve vyšším věku.

Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví!

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.