Pro zdravý mozek. 

Americký psychiatr Daniel G. Amen ve své knize „Změňte mozek, změňte život“ uvádí, že pro mozek je mnoho faktorů škodlivých. To znamená, že pro zdraví svého mozku bychom se těmto faktorům měli vyhýbat. Jedním z nich je přebývání s nemocnými lidmi.

Proč tomu tak je? Co dělat, když se přebývání s nemocnými lidmi nemůžete vyhnout?

Negativní myšlení je nakažlivé

Pokud lidé jsou nemocní, mají také většinou negativní myšlení, negativní nastavení mozku. Pokud přebýváme s negativními lidmi, sami upadáme do negativního myšlení, máme sklon k depresivním stavům. To poškozuje náš mozek.

Nakažlivé totiž není jen nadšení a pozitivní myšlení, ale také negativní myšlení. Někteří autoři uvádějí, že negativní myšlení je ještě nakažlivější než pozitivní. Proto potřebujeme co nejméně přebývat s nemocnými lidmi a s lidmi, kteří mají negativní myšlení.

https://youtu.be/JkTmpLkCQbg 

Je potřeba cíleně se vyhýbat lidem, kteří mají negativní myšlení, protože to poškozuje naše zdraví a fungování našeho mozku.

Co máte dělat, když potřebujete být s nemocnými lidmi?

Celý život se stýkám a přebývám s nemocnými lidmi – jako lékař se tomu opravdu nemůžu vyhnout! Co tedy je potřeba dělat, aby to nepoškozovalo náš mozek?

Mám k tomu několik metod:

      1. Nebrat nic osobně

Pokud jsem s nemocnými lidmi, snažím se je pochopit, cítím s nimi, ale vnitřně to neprožívám. Nenechám na sebe působit jejich negativní problémy. Snažím se jim pomoci, jak nejlépe dovedu, ale možné nezdary neberu osobně.

      2. Pobyt v přírodě

Přebývání s nemocnými lidmi se snažím kompenzovat pobytem v přírodě. Kdykoliv to situace umožňuje, jdu se projít do lesa nebo jedu na hory. Snažím se to dodržet alespoň jednou týdně v každém ročním období. Relaxuji, odreaguji se, zbavím se veškeré negativity a načerpám do sebe pozitivní energii. Většinou tam není nic, co by vzbuzovalo negativní myšlení. Pobytem v přírodě přispívám k regeneraci svého mozku.

      3. Přebývat s pozitivními lidmi

Přebývám s pozitivními lidmi. Cíleně vyhledávám pozitivní lidi a pozitivní situace. Snažím se co nejvíce přebývat s pozitivními lidmi, kteří vědí, kam jdou. Daří se mi to jednak díky školícímu systému Dextera Yagera, který máme v podnikání se zárukou. Setkávám se tam s pozitivními, cílevědomými lidmi, kteří si nestěžují a chtějí pomoci dalším lidem. Před časem jsem si konečně začal plnit další životní cíl a začal jsem se učit angličtinu, protože ve škole jsem se ji neučil. Jsem v malé skupině pozitivních lidí, naše lektorka je velmi pozitivní. Když máme svou odpolední anglickou lekci, není v nemocnici pozitivnější místo a kolektiv. Takto i jinak se snažím přebývat co nejvíce s pozitivními lidmi.

     4. Knihy, nahrávky, filmy

Pokud nejsou pozitivní lidé k dispozici, mám možnost poslouchat pozitivní audio nahrávky. Můžu se podívat na filmy s pozitivní tématikou. Čtu knihy pozitivního myšlení. Osobně to potřebuji, protože je v mé osobnosti kus melancholika a občas mám tendenci k negativnímu myšlení. Takže cíleně potřebuji pracovat na svém pozitivním myšlení.

Pokud se podaří udržet pozitivní nastavení mozku, pak se mozek zlepšuje, je zdravější a my se cítíme lépe.

Doporučení:

  1. Pokud to lze, snažte se vyhýbat trvalému přebývání s nemocnými lidmi, trvalému přebývání s negativními lidmi a snažte se vyhledávat společnost pozitivně smýšlejících lidí.
  2. Jděte do přírody – do lesa, na hory nebo alespoň do parku. Zrelaxujete a odpočinete si od negativního prostředí.
  3. Udržujte si své pozitivní nastavení mysli pomocí knih, nahrávek a filmů.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Pingback: Zůstat aktivní.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.