Proč diety na hubnutí nefungují?

Taky jste se rozhodli, že budete po Novém roce hubnout?

Mnoho lidí, chtělo by se mi napsat většina lidí, nabrala během vánočních svátků na hmotnosti. Během prosince, vánočních svátků, na Silvestra a Nový rok lidé jedli trochu více, méně se hýbali a přibrali tak na váze.

S tím přichází rozhodnutí a běžné novoroční předsevzetí: „Zhubnu.“

Začátkem roku (stejně jako v červnu před letními dovolenými) se vyrojí spousta hubnoucích programů, časopisy, noviny a internet je zaplaven reklamou a články o hubnutí. Každý nabízí svůj program na hubnutí a radí vám, jak máte zhubnout. Programy jsou různé a mnohdy jsou diametrálně odlišné.

Jak se v tom má člověk vyznat?!

V každém případě byste měli dodržovat několik zásad, které platí obecně, bez ohledu na to, jaký způsob hubnutí zvolíte.

První doporučení: Nesnažte se zhubnout rychle.

Nesnažte se během jednoho měsíce shodit to, co jste nabrali během celého uplynulého roku (nebo ještě za delší období). Stanovte si hubnutí jako dlouhodobý, vytrvalostní program, alespoň na půl roku nebo na rok. Dejte si za cíl zhubnout každý měsíc 1-2 kg. Možná se vám to zdá málo, ale za půl roku to je 6-12 kg a za rok je to 12-24 kg.

Takže první zásada: stanovte si dlouhodobý cíl, nejméně na půl roku, maximálně 2 kg za měsíc a buďte vytrvalí. Vydržte u svého předsevzetí a u svého hubnoucího programu.

Druhé doporučení: Určitě potřebujete pohyb.

Neskočte na tvrzení, že se dá zhubnout bez pohybu. Dá se sice zhubnout bez pohybu, ale určitě ne trvale a budete při tom ztrácet svalovou hmotu. Během hubnutí si své svaly potřebujete buď udržet, nebo je ještě posílit, vybudovat.

Což znamená, že pro hubnutí nepotřebujete jen vytrvalostní pohyb (chůze, běh, jízda na kole…), ale potřebujete také posilovací cvičení. Když své svaly posílíte, zvýší se vám také bazální metabolizmus, takže rychleji budete hubnout. Důležité je, abyste při hubnutí svaly neztráceli.

Třetí doporučení: Vyvarujte se jednoduchých sacharidů (cukrů).

Zjednodušeně: cukr, který teď hned nepřeměníte na energii, se vám ukládá ve formě tuků. Pokud chcete hubnout a budete využívat jakýkoliv program na hubnutí, pak hlavní dietní doporučení je: nejezte jednoduché cukry.

Znamená to nejíst vše, co je sladké řepný cukr, třtinový cukr, ovocný cukr, melasa, slazené nápoje, cukrovinky, glukóza, fruktóza, sacharóza, maltóza… Prostě všechny jednoduché cukry odstraňte ze svého jídelníčku, byste mohli zhubnout.

Proč většina diet na hubnutí nefunguje?

Jak už jsem psal, vyrojila se v lednu spousta programů na hubnutí. Každý z nich tvrdí, že je účinný a že zaručeně zhubnete. Mnohé programy hlásají, že mají několik tisíců účastníků, ale už neříkají, kolik účastníků trvale zhublo. Další programy hlásají, že s nimi zhublo tolik a tolik lidí, ale už neřeknou, kolik účastníků nezhublo.

Každý program, který nabízí hubnoucí dietu platnou všeobecně pro všechny osoby, pak má platnost a účinnost asi 50 %, pokud se jedná o trvalé zhubnutí.

Genetikové totiž zjistili, že je nám geneticky dáno, jestli přibýváme po sacharidech nebo po tucích. Takže asi polovina z nás přibývá více po tucích a druhá polovina přibývá na váze více po sacharidech.

Podle toho je třeba uzpůsobit i dietní program. Takže polovina z nás potřebuje omezovat hlavně tuky a druhá polovina sacharidy. Dá se to zjistit genetickým vyšetřením.

Již 3 roky se v České republice dá využít program na dosažení a udržení optimální hmotnosti Bodykey by Nutrilite, který je založen na genetickém vyšetření. Pokud se tímto programem řídíte, pak funguje stoprocentně, protože vám určí stravovací a pohybový program cíleně pro vaši osobu na základě genetického vyšetření.

Já jsem byl v prosinci poněkud nemocný, takže jsem necvičil a nesportoval jako jiné měsíce, jako většina jiných lidí v České republice jsem toho v prosinci trochu více snědl, takže jsem během prosinci přibral na hmotnosti asi 3 kg. Hned začátkem ledna jsem znovu aktivoval svůj program Bodykey by Nutrilite, zadal jsem současnou hmotnost a cílovou hmotnost o 3 kg menší. Program se přenastavil a už mám na každý den jídelníček, kterým se můžu řídit.

Souhrn:

  • Pokud chcete zhubnout, dodržujte 3 hlavní zásady:
  1. Nesnažte se zhubnout rychle.
  2. Potřebujete pohyb.
  3. Vynechejte jednoduché sacharidy.

Dělejte něco pro zdraví, hubněte správně a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.