Taky znáte lidi, co přibývají z vody?

Taky znáte někoho, kdo přibývá jenom z vody? Nebo dokonce jen ze vzduchu?

V mé ambulanci byli tento týden dva lidé, kteří přibrali od poslední návštěvy 10 a 20 kg. Oba dva tvrdili, že neví, jak se to stalo, že nic zvláštního nedělali. Při zpětné analýze jsem zjistil, že se vlastně dostali na hmotnost, kterou měli už předtím.

Muž zhubl před časem ze 130 kg na 120 kg a žena ze 145 kg na 125 kg. Paní zhubla v důsledku střevního onemocnění postupně, pán se snažil cíleně zhubnout, což se mu postupně podařilo. Během posledních čtyř měsíců se vrátili ke svému způsobu stravování a předchozímu životnímu stylu a jejich organismus se během krátké doby vrátil ke své původní hmotnosti.

Nepřibývali z vody. Přibrali z jídla a z nedostatku pohybu.

Přírodní zákony platí pro každého

Ale jsou lidé, kteří mi v ambulanci tvrdí, že opravdu toho moc nejí, že přibývají i z vody. Těmto lidem vysvětluji, že jsme součástí přírody, a tedy i pro nás platí přírodní zákony.

Jeden z nich je zákon zachování hmoty a energie. Podle tohoto zákonu pro hubnutí musí být výdej energie vyšší než jeho příjem. Naopak, pokud příjem energie převyšuje výdej, přibýváme na váze.

Určitě musíme počítat s bazálním metabolismem. To je ta energie, kterou spotřebovává naše tělo i v klidu na lůžku. Ale k bazálnímu metabolismu potřebujeme přidat i další výdej energie, abychom mohli hubnout nebo si alespoň udržet současnou hmotnost.

Důležité je si uvědomit, že s přibývajícím věkem se bazální metabolismus snižuje, což znamená, že buď musíme snížit příjem, nebo budeme zvyšovat výdej.

Oba dva výše uvedení pacienti byli výrazně mladší než já, takže s věkovým faktorem u nich moc počítat nemůžeme, což znamená, že výrazně více jedli, než vydávali energii.

Univerzální doporučení na hubnutí nefungují

Pro každého z nás bude fungovat trochu jiný způsob stravování. Není to tak, že existuje univerzální způsob stravování, na základě kterého bychom všichni mohli zhubnout.

Genetikové před lety přišli na to, že je nám geneticky dáno, jestli přibýváme na váze po tucích nebo po sacharidech.

Dnes existuje program na dosažení optimální hmotnosti čili na zhubnutí a následné udržení této optimální hmotnosti. Jmenuje se Bodykey by Nutrilite. Na základě provedeného genetického vyšetření dostane vyšetřená osoba každý den jídelníček a také doporučení ke cvičení a vytrvalostní pohybové aktivitě.

Tento program je v České republice k dispozici už pátý rok a mám s ním velmi dobré zkušenosti.

To nejdůležitější na závěr

  1. Myslím si, že si všichni uvědomujeme, že nikdo nepřibývá jen z vody.
  2. Nadváha a obezita s sebou přinášejí mnoho zdravotních komplikací a prokazatelně zkracují život.
  3. Čím menší nadváhu budeme mít, tím je větší pravděpodobnost, že budeme zdraví.
  4. Měli bychom se snažit udržet si svou optimální hmotnost, pohybovou aktivitu a zdravý životní styl.

Dělejte něco pro své zdraví, nikdo to za vás neudělá!

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.