Proč zdravá strava nestačí?

Pravidelně se mě na konzultacích k výsledkům analýzy prvků ve vlasech lidé ptají: „Opravdu nestačí jen změnit způsob stravování? Musím brát ty doplňky stravy? Nestačí se jen stravovat podle doporučení bez toho, že bych bral doplňky stravy?“

Já jim odpovídám: „Nestačí.“

Nestačí jen změnit způsob stravování a tzv. se zdravě stravovat. Má to několik důvodů.

 1. První důvod je, že naše strava neobsahuje to, co bychom od ní očekávali. Výzkumná univerzitní pracoviště opakovaně prokazovala, že dnešní zelenina a ovoce neobsahují tolik vitaminů a stopových prvků, kolik obsahovaly před 10 lety, natož před 50 nebo 100 lety. To znamená, že nemáme jistotu, co zelenina a ovoce, které jíme, opravdu obsahují. Jestliže se můžeme dočíst v různých knihách, že v dýňovém semínku je zinek, pak nemáme žádnou jistotu, že v těch konkrétních dýňových semínkách, které právě jíme, nějaký zinek existuje, natož abychom mohli zjistit, kolik zinku tam ve skutečnosti je.
 2. Druhý důvod je, že většina lidí nemá doma kvalitní biochemickou laboratoř, aby mohli zjistit, co v potravinách, které konzumuje, má. Zjistit, co obsahuje zelenina, kterou připravuje, jestli má nějaké vitaminy a stopové prvky a v jakém množství.
 3. Třetí důvod: Analýza prvků ve vlasech se podle mého názoru neprovádí pro nějaká čísla, grafy či tabulky. Analýzu prvků ve vlasech děláme proto, abychom mohli pomoci lidem ke zdraví.

Toho můžeme dosáhnout tím, že pomůžeme lidem srovnat poměry mezi prvky, a to tak, že provedeme opatření ve třech oblastech:

 1. Relaxace – lidé se naučí vyrovnávat se stresem, naučí se rozkládat stresové hormony a dělají to.
 2. Změna způsobu stravování.
 3. Doplňky stravy.

Potřebujeme provést opatření ve všech třech oblastech. Změna v jedné nebo dvou oblastech nestačí k tomu, abychom srovnali poměry mezi prvky.

Ale pravdou je, že pokud bych měl lidem doporučit jen jeden způsob – zdravě se stravovat podle svého metabolického typu nebo brát doplňky stravy a přitom neudělat žádné změny ve způsobu stravování, pak jim doporučím změnu způsobu stravování, protože doplňky stravy jsou jen doplňky zdravého stravování. Ale k tomu, abychom srovnali poměry a byli dlouhodobě zdraví, jenom zdravá strava nestačí.

Pokud tedy nejste připraveni investovat peníze do svého zdraví, abyste si mohli koupit kvalitní doplňky stravy, pak si neprovádějte analýzu prvků ve vlasech.

Můžete se stravovat podle zásad zdravého stravování a peníze, které byste investovali do analýzy prvků ve vlasech, můžete investovat do zdravého jídla nebo si kupte trekové hole nebo si kupte permanentku do fitness centra nebo na badminton, abyste se mohli správně a zdravě hýbat. Investujte peníze do zdravého životního stylu, abyste byli zdravější.

Pokud si chcete provést analýzu prvků ve vlasech, připravte se na to, že je třeba udělat změny ve třech oblastech:

 1. v relaxaci,
 2. způsobu stravování
 3. nákupu kvalitních doplňků stravy, které vám budou doporučeny na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života. Zabývá se analýzou prvků ve vlasech, pomáhá lidem dosáhnout a trvale udržet optimální hmotnost a podniká se zárukou.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Přihlaste se k odběru novinek

  Píšu články na svůj blog. Chcete dostávat zajímavé informace o zdraví, kráse a zdravém životním stylu? Vaše osobní údaje (email a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání novinek (newsletterů) se zajímavým obsahem z oblasti zdraví a zdravého životního stylu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním newsletterů a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém zaslaném emailu.

 • Kategorie