Znovu hubneme do plavek?

Tento článek asi dlouho nepřežiju. Četl jsem totiž takovou zajímavou informaci, že žena s mírnou obezitou přežívá podstatně déle než muž, který se o tom zmínil.

K tomuto článku o obezitě a hubnutí mě přiměly dvě události z poslední doby.

První událost je z naší nemocnice.

Jedno oddělení si muselo zavolat hasiče na pomoc s přepravou pacienta, kterého potřebovali dopravit do jiné nemocnice. Běžné síly a prostředky nestačily – pacient vážil kolem 180 kg.

Lidé s obezitou si neuvědomují, co se bude dít, když se jim něco stane. Pokud se zlomí nohu, dostanou srdeční infarkt nebo budou potřebovat nějakou operaci. Nepřemýšlejí nad tím, že v tomto případě bude pomoc výrazně obtížnější. Kdo jim v nemocnici pomůže? Kdo je obrátí? Kdo je nadzvedne? Kdo je umyje?

V nemocnici většinou pracují ženy, žádní svalnatí muži, většina nemocnic nemá zvedací stroje či zařízení, takže s obézními lidmi bývají problémy. Problémy jsou i s diagnostikou a vyšetřením. Mnoho diagnostických zařízení, která mají vyšetřovací stůl, mají nosnost jen do 150 kg.

Takže lidé, kteří mají vyšší hmotnost nemohou mít provedena třeba rentgenová vyšetření, CT nebo magnetickou rezonanci. Dokonce i některé operační stoly mají nosnost do 150 kg. Co s těmi lidmi budou v nemocnici dělat?

V současné době více než polovina dospělé populace má nadváhu a asi třetina dospělých lidí je obézní. Ale to ještě neznamená, že je to normální!

Pojďme se postarat o to, abychom si svou hmotnost snížili do normálních mezí nebo se dostali alespoň do kategorie nadváhy.

Druhá událost: hubnutí do plavek.

Blíží se léto, nastalo období hubnutí do plavek. Lidé o dovolené chtějí vypadat v plavkách dobře a chtějí tedy zhubnout. Proto se v tomto období vždy objeví mnoho různých diet a způsobů, jak zhubnout. Pokud možno rychle a bez pohybu a cvičení.

Lidé si často neuvědomují, že při rychlém hubnutí (a ještě k tomu bez pohybu) budou kromě tuku ztrácet také svaly. Objevila se znovu móda ketodiet. Viděl jsem nabídky neméně 2 společností, cena ketodiety na 4 týdny se pohybuje kolem 6000 Kč, většinou ji potřebujete držet 2-3 měsíce.

Vidím dvě nevýhody ketodiet:

  1. Je to drahé.
  2. Ztráta svalů při rychlém hubnutí bez cvičení a pohybu. Během ketodiety se člověk nenaučí stravovat správně, jen hubne. Jakmile se vrátí ke své normální stravě, nabere svou hmotnost rychle zpět. A protože se nenaučil změnit životní styl, nenaučil se hýbat a správně stravovat, přibývá na tuku a neobnovují se mu svaly. Což znamená, že za nějakou dobu po absolvování ketodiety na tom bude hůř než před zahájením hubnutí.

Doporučení.

  1. Pokud hubnete, stanovte si dlouhodobé cíle. Například zhubnout o 10 kg za půl roku nebo za rok.
  2. Při hubnutí se potřebujete hýbat, potřebujete cvičit a potřebujete vytrvalostní zátěž. Tak si udržíte své svaly nebo (v lepším případě) je posílíte.
  3. Tím, že budete hubnout pomalu, naučíte novému životnímu stylu. Naučíte se pravidelnému pohybu, naučíte se správně stravovat a můžete u tohoto způsobu stravování zůstat.
  4. Doporučuji hubnutí dle genetického profilu. Existuje program Bodykey by Nutrilite, který na základě genetického vyšetření přesně stavoví, jakým způsobem se máte stravovat. V programu dostáváte jídelníček na každý den a používají se běžné potraviny z našich obchodů. Je tento program drahý? Maloobchodní cena je necelých 14000 Kč. Na celý život! Ne na čtyři týdny, ne na tři měsíce. Tento program můžete používat celý život. Jednou zaplatíte investici do svého zdraví, která se vám určitě vyplatí. Nehledě na tom, že za určitých podmínek se tato souprava dá pořídit o 3-5000 levněji.
  5. Hubněte s rozmyslem. Stojí to za to. Snažte se, dělejte něco pro své zdraví.
  6. Chtějte dosáhnout své optimální hmotnosti a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.