Berete na chřipku Coldrex nebo stačí Paralen?

Berete na chřipku Coldrex nebo stačí Paralen? Takto se mne občas lidé v ordinaci ptají a já jim odpovídám, že neberu ani Coldrex, ani Paralen.

Tento týden se v médiích objevily dvě zajímavé informace:

  1. Českem se opět šíří epidemie chřipky.
  2. V Česku zemře několik desítek lidí v důsledku toho, že brali Paralen nebo jiné léky s obsahem paracetamol

Paracetamol

Paralen jsou tablety s obsahem paracetamolu, který ve velkých dávkách způsobuje akutní selhání jater. Toxické množství paracetamolu může být už osm až deset gramů, pokud je člověk užije během jednoho dne. To odpovídá asi dvaceti běžným tabletám. U dětí je toto množství ještě menší – k otravě jim stačí pouhé tři gramy paracetamolu.

Lidé si většinou neuvědomují, že paracetamol je obsažen v různých druzích léků, že to není jen Paralen, že paracetamol je také v Coldrexu a dalších desítkách preparátů. Kombinují jednotlivé léky a neuvědomí si, že berou obrovské dávky paracetamolu, které následně vyvolají jaterní selhání.

Co tedy brát na chřipku?

Nejsem zastáncem toho, že bychom při virózách měli za každou cenu snižovat zvýšenou tělesnou teplotu léky – antipyretiky. Náš organismus se brání zvýšenou teplotou proti virům.

Takže pokud tělesná teplota není příliš vysoká – přes 39 st.C nebo nevyvolává křečovité stavy či velké bolesti hlavy, pak si zvýšenou teplotu nesrážím. Nechám ji ve svém organismu působit na viry. Spíše se to snažím vyležet, piju dostatečné množství tekutin a beru doplňky stravy. Vitamin C, zinek, česnek a echinaceu.

Protože dlouhodobě užívám doplňky stravy od firmy Nutrilite, které jsou přírodního charakteru a jsou kvalitní, bez vedlejších nežádoucích účinků, budu uvádět dávky doplňků stravy Nutrilite, které beru při virózách.

Pokud přijde nějaká nemoc z nachlazení nebo chřipka, beru: 

  1. Nutrilite Vitamin C plus, který obsahuje 240 mg vitaminu C v komplexu s bioflavonoidy a má prodloužený účinek v dávce 3 x 1 tabletu,
  2. Nutrilite Echinacea v léčebné dávce 3 x 3 tablety po dobu alespoň 3 dnů, maximálně 5 dnů,
  3. tablety česneku, který má také antimikrobiální účinky – Nutrilite Garlic 3 x 1-2 tablety,
  4. zinek – Mineral Stick Zinc v dávce 20-30 mg denně (Tento přípravek je rozpustný a vstřebatelný v ústech, může se brát 2-3x během dne. Pokud je zinek třeba spolknout a je vstřebatelný ve střevě, je třeba ho brát nejdříve v poledne, protože se vstřebává až po 15.hodině.)

Neberu analgetika a antipyretika, piji alespoň 2 litry tekutin denně, pokud je vyšší tělesná teplota, pak i 3 litry. Pokud je to onemocnění opravdu chřipka, pak by člověk měl zůstat doma v posteli a vyležet to.

Prevence

Pokud budete brát vitamin C dlouhodobě, případně budete svou imunity podporovat intervalovým užíváním echinacey a zinku, pak mohou nastat dvě možnosti:

  1. Chřipku ani nedostanete. Vaše imunita bude dostatečně silná, že se s viry popere tak, že neonemocníte.
  2. Onemocníte, ale průběh onemocnění bude výrazně lehčí, než kdybyste vitamin C nebrali.

Souhrn:

  1. Dávejte si pozor na velké dávky paracetamolu, který je obsažen v různých lécích.
  2. Při chřipce zůstaňte doma v posteli, pijte dostatečné množství tekutin a berte doplňky stravy, které podporují vaši imunitu.
  3. Při virózách beru Nutrilite Vitamin C plus 3 x 1, Nutrilite Echinacea 3 x 3, Nutrilite Garlic 3 x 1-2, Mineral Stick Zinc 20-30 mg.

orlik@orlikovi.cz

MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života. Zabývá se analýzou prvků ve vlasech, pomáhá lidem dosáhnout a trvale udržet optimální hmotnost a podniká se zárukou.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.

    • Píšu články na svůj blog. Chcete dostávat upozornění na nový článek?

    • Kategorie