Čas nebo peníze?

Čas a peníze jsou dvě komodity, které v životě potřebujeme. Buď je máme, nebo je nemáme.

Jsou lidé, kteří říkají, že peníze nejsou důležité, že čas je daleko důležitější. Přesto chodí každý den do práce a vyměňují svůj čas za peníze, protože je potřebují pro svůj život.

Na druhé straně jsou lidé, kteří mají peníze a mohou si čas koupit. Mohou si koupit čas druhých lidí, aby ušetřili ten svůj. Mohou zaplatit někomu, aby jim posekal zahradu nebo se o ni dlouhodobě staral. Mohou zaplatit někomu, aby jim uklidil byt nebo dům nebo vyžehlil prádlo.


Můžeme zaplatit lidem za různé služby a tak ušetřit svůj čas, který můžeme investovat do něčeho, co nás baví a co je pro nás mnohem důležitější než provádění různých domácích prací.

Z hlediska vlastnictví času a peněz můžeme rozdělit lidi do čtyř skupin:

  1. mají čas a nemají peníze,
  2. mají peníze a nemají čas,
  3. nemají ani čas, ani peníze,
  4. mají čas i peníze současně.

1. Mají čas a nemají peníze.

Sem můžeme zařadit 4 skupiny lidí:

  1. studenti – mají mnoho času a nemají žádné peníze. Možná se toto tvrzení studentům nebude moc líbit, ale z vlastní zkušenosti vím, že když jsem studoval medicínu a musel jsem studiu věnovat spoustu času, přesto jsem měl v té době nejvíce času pro sebe během celého mého dospělého života.
  2. důchodci – mají spoustu času, ale peněz moc nemají, protože důchody rozhodně nejsou příliš vysoké.
  3. nezaměstnaní – mají spoustu času, ale nemají žádný příjem, nemají peníze. A nikdy je mít nebudou, dokud svůj čas proměňovat na peníze, teda dokud nezačnou pracovat nebo nebudu investovat čas do něčeho, co jim peníze přinese.
  4. zaměstnanci mají nějaké peníze, ne příliš velké, a mají dost času. Většina zaměstnanců pracuje 40 hodin týdně a týdne má čas na svou rodinu, na své koníčky, na sport.

2. Mají peníze a nemají čas.

Tito lidé jsou živnostníci, podnikatelé nebo manažeři na vyšších pozicích, kteří pracují každý den 12 až 16 hodin. Vydělají spoustu peněz, ale nemají žádný čas na svou rodinu, své hobby, na to, co je v životě důležité.

3. Nemají ani čas, ani peníze.

To je podivná skupina lidí, kterou znám docela důvěrně, protože nějakou dobu jsem do ní patřil.

V době, kdy jsem pracoval jako lékař na interním oddělení a později jako primář, jsem často pracoval 330 až 360 hodin každý měsíc. Kromě práce jsem neměl žádný čas na to, co pro mě bylo důležité – na rodinu a mé koníčky. A těch peněz jsem také moc nevydělal.

4. Mají čas i peníze současně.

Někteří z vás si možná myslíte, že takoví lidé ani neexistují. Tito lidé obvykle delší dobu podnikají, mají zavedený a dobře fungující podnik, nebo jsou to investoři.

Jsou to lidé, kteří mají peníze a mají současně čas, protože mají pasivní příjem. Peníze jim chodí na účet, i když zrovna nepracují. Nemusí vyměňovat čas za peníze.

Ověřený systém pomoci

Před časem jsem měl to štěstí, že mě můj kamarád dovedl k lidem ze čtvrté skupiny. Dovedl mě ke skupině podnikatelů, kteří mají současně čas i peníze a kteří mají vytvořený a ověřený systém, jak pomáhat dalším lidem, aby také měli současně čas a peníze.

A tak jsem se od těchto lidí začal učit. Poté, co jsem splnil určité kvalifikační podmínky, byl jsem vybrán, abych se mohl od těchto podnikatelů učit a podílet se na jejich systému podnikání. Můžu tak tento systém a připojení na skupinu podnikatelů sdílet dál.

Čemu dáváte přednost vy?

Co byste měli raději?

Chtěli byste raději čas nebo peníze?

Já volím mít je současně, mít čas i peníze. To mi dnes umožňuje, že chodím do zaměstnání jen proto, že chci, že mě to baví, ne proto, že musím. Pomáhá mi to naplňovat mé životní poslání: Pomáhat lidem zlepšovat jejich zdravotní stav a životní styl, aby měli větší radost ze života.

Ale mám možnost volby, můžu si vybrat, jestli budu chodit do práce nebo ne. Zároveň mám možnost sdílet s dalšími lidmi tento systém, jak pomáhat dalším lidem, aby také měli současně čas a peníze.

Co si vyberete vy?

Co je pro vás důležitější – čas nebo peníze?

Nebo je chcete mít současně?

Všechno záleží jen na vás.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.