Kdy a proč mám brát hořčík s vápníkem?

Kdy a proč mám brát hořčík s vápníkem?  A kdy mám brát samotný hořčík?

Důležitý je poměr mezi vápníkem a hořčíkem

Pro dobrý stav našeho nervově svalového systému a pro udržení vápníku v kostech je nezbytný správný poměr mezi vápníkem a hořčíkem, a to ne v krvi, ale v buňkách. Pokud máme ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech vysoký poměr mezi vápníkem a hořčíkem, znamená to, že hořčíku máme v buňkách málo.

Hořčík je nezbytný pro správnou činnost mozku a celého nervového systému. Máme v sobě regulační mechanismy, které se snaží udržet správný poměr mezi vápníkem a hořčíkem za každou cenu. Pokud tedy máme málo hořčíku v buňkách, pak si náš organismus uvolňuje vápník z míst, kde je ho nejvíc – tedy z kostí – a posílá ho ledvinami pryč z organismu, aby vyrovnal poměr mezi vápníkem a hořčíkem.

Pokud v případě osteoporózy budeme dodávat samotný vápník, zvyšujeme poměr mezi vápníkem a hořčíkem a dochází k rychlejšímu odbourávání vápníku z kostí. Neměli bychom tedy suplementovat samotný vápník, vždy bychom měli dodávat vápník společně s hořčíkem. Naopak můžeme suplementovat samotný hořčík.

Jak zjistit, jestli mám brát samotný hořčík nebo vápník s hořčíkem?

Nejlépe na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech. Potřebujeme zjistit, jaký máme metabolický typ. Rychlý metabolický typ potřebuje doplňovat hořčík současně s vápníkem, pomalý metabolický typ samotný hořčík, alespoň několik prvních měsíců.

Čím se mám řídit, pokud nemám provedenu analýzu prvků ve vlasech?

1. Kombinace vápníku a hořčíku.

Při neznalosti výsledků analýzy prvků ve vlasech je třeba při dlouhodobé suplementaci brát hořčík současně s vápníkem, nejlépe večer před spaním (určitě po 21.00) nebo ráno do 8.00 hodin. Vápník s hořčíkem se totiž vstřebávají ve střevě brzy ráno a dopoledne.

Je známo, že vápník a hořčík fungují jaké antagonisté. Proč bychom je měli brát současně?

Záleží na poměru, ve kterém vápník s hořčíkem bereme.

Pokud jsou vápník s hořčíkem v poměru 3:1 až 3:2 ve prospěch vápníku, pak na úrovni vstřebávání ve střevech fungují tyto prvky jako synergisté – navzájem se při vstřebávání podporují.

Pokud však je poměr mezi vápníkem a hořčíkem vyšší, pak fungují jako antagonisté a jeden prvek blokuje vstřebávání toho druhého.

Takže nejlépe bychom měli doplňovat vápník s hořčíkem v suplementu, který je obsahuje v poměru 3:1 až 3:2 ve prospěch vápníku, nejlépe s vitaminem D.

2. Samotný hořčík

Samotný hořčík bychom měli brát v akutních případech – když teď hned potřebujeme doplnit hořčík do buněk, například u křečí nebo zvýšené fyzické zátěži. Dlouhodobě potřebujeme doplňovat samotný hořčík zvláště u pomalých metabolických typů u latentní tetanie.

Rád používám a doporučuji suplementaci hořčíkem pomocí prášku, který se rozpouští v ústech pod jazykem. Prášek se nasype pod jazyk, nechá se rozpustit a ponechá se v ústech 5-10 minut. Během té doby se hořčík vstřebá přes ústní sliznici do krevního oběhu v kteroukoliv denní dobu. Působí tak velmi rychle a nemusíme čekat s podáním na večer nebo ráno.

Osobní zkušenosti

Sám dlouhodobě používám vápník s hořčíkem a vitaminem D večer před spaním. K suplementaci používám doplňky stravy firmy Nutrilite, která vyrábí přípravek Nutrilite CalMagD.

Pokud očekávám zvýšenou fyzickou zátěž, například jdu na celodenní horskou túru, beru si s sebou hořčík v prášku (XS Magnesium Sticks). V případ křečí nebo svalových bolestí si nasypu hořčík v prášku pod jazyk, nechám rozpustit a během 5-10 minut je po problémech.

Shrnutí:

  1. K dlouhodobé suplementaci je nejlepší vápník s hořčíkem v poměru 3:1 až 3:2, nejlépe s vitaminem D. Bere se večer před spaním (po 21.00) nebo ráno do 8.00.
  2. Samotný hořčík je vhodný při akutních potížích ke krátkodobé suplementaci při potížích typu křeče, brnění nebo mravenčení v končetinách nebo při větší fyzické zátěži.
  3. Dlouhodobě podáváme samotný hořčík u pomalých metabolických typů, zvláště u latentní tetanie.
  4. Jak zjistit, jestli mám brát samotný hořčík nebo vápník s hořčíkem? Nejlépe na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav a životní styl, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života. Zabývá se analýzou prvků ve vlasech, pomáhá lidem dosáhnout a trvale udržet optimální hmotnost a podniká se zárukou.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Přihlaste se k odběru novinek

    Píšu články na svůj blog. Chcete dostávat zajímavé informace o zdraví, kráse a zdravém životním stylu? Vaše osobní údaje (email a jméno) budu zpracovávat pouze za účelem zasílání novinek (newsletterů) se zajímavým obsahem z oblasti zdraví a zdravého životního stylu v souladu s platnou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Svůj souhlas se zasíláním newsletterů a zpracováním osobních údajů můžete kdykoliv odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém zaslaném emailu.

  • Kategorie