Jak jste dobří ve výmluvách?

Někteří z nás se ve škole naučili jednu dovednost, kterou si následně přenesli do dospělosti. Soudě podle pacientů v mé ordinaci není těchto lidí zrovna málo. Ona dovednost je být dobrý ve výmluvách.

Lidé se to naučili jako děti ve škole. Naučili jsme se vymlouvat, proč zrovna teď nemáme ten domácí úkol, proč jsme se zrovna teď nemohli naučit na tuto hodinu a proč nemůžeme cvičit v hodinách tělocviku. Někteří z nás si tuto dovednost přinesli do dospělého života a snaží se vymlouvat.

Výmluvy nebo zdraví

Mnohé výmluvy jsou opravdu vynikající. Například:

  1. Pacient se v ordinaci vymlouvá, že nemohl cvičit, a tudíž ani zhubnout, protože z práce chodívá kolem čtvrté hodiny odpoledne, je velmi unavený a už nemá čas na to, aby cvičil. Občas se totiž také musí postarat o děti, protože žena má odpolední směnu.
  2. Lidé nemohou zhubnout, protože nemohou pravidelně chodit na oběd.

Výmluvy jsou různé. Důležité však je, že v životě můžeme mít buď výmluvy, nebo máme výsledky. A to platí pro všechny oblasti našeho života.

Často přijde pacient do ordinace a už od dveří hlásí, že dnes s ním nebudu spokojený nebo že mě dnes nepotěší:

  1. „Dnes vás nepotěším, mám o 5 kg více než jsem měl před půl rokem.“
  2. „Dnes nebudete se mnou spokojený. Brácha měl narozeniny, museli jsme to oslavit, takže ty jaterní testy určitě nebudou dobré.“

Říkám jim na to, že by neměli být spokojeni hlavně oni sami se sebou, že špatný výsledek by neměl potěšit hlavně je. Když oni odejdou z ordinace, já na jejich výsledky zapomenu, protože přijde další pacient, ale oni s těmi výsledky, se svým zdravotním stavem musí žít. Celý život musíme žít se svým vlastním tělem. Mě nebude bolet jejich nemocné tělo.

Obezita ani cukrovka nebolí

Problém mnohých interních nemocí je, že nebolí. Nadváha ani obezita nebolí, alespoň zpočátku. Cukrovka ani hypertenze nebolí. Nemocná játra většinou nebolí. Proto většinou tato onemocnění nás nepřinutí dělat něco sám se sebou.

Pokud si zlomíte prst na ruce, pak vás to bolí. Neohrožuje vás to na životě, ale bolí to a přinutí vás to něco udělat. Přinutí vás to jít k lékaři a udělat určitá opatření, aby se prst zahojil. Zatímco obezita a cukrovka nenutí člověka, aby teď hned něco začal dělat, protože ho to nebolí. Ale tato onemocnění vás ohrožují na zdraví i na životě. Jak obezita, tak cukrovka s sebou přinášejí spoustu komplikací, proto bychom měli pro své zdraví něco dělat.

Lékař je od toho, aby pacientovi pomohl v péči o jeho zdraví, ale ne aby se staral o jeho zdraví místo něho. (Teď samozřejmě nemám na mysli urgentní a život ohrožující stavy, úrazy a některé vrozené vady.) Každý z nás je zodpovědný za své zdraví a musí se o ně starat sám.

Výmluvy nebo výsledky

Takže se buď budeme vymlouvat, nebo budeme mít dobré zdraví. Mnohdy to jen znamená, že budeme pravidelně relaxovat a vyrovnávat se tak se stresem. Vyjedeme si na hory, zajdeme si na procházku do lesa nebo budeme klidově relaxovat meditací, léčebnou představivostí nebo odpoledním spánkem.

Dexter Yager na svých seminářích podnikání se zárukou učí, že buď budete mít výmluvy, nebo budete mít peníze. V oblasti zdraví je to podobné. Buď budete mít výmluvy, nebo budete mít zdraví.

Potřebujeme se naučit omezit naše výmluvy. A platí to pro všechny oblasti našeho života.

Zajímavé je, že někteří lidé v určitých oblastech dělají, i když se cítí unavení nebo se jim zrovna nechce a na nic se nevymlouvají, a v jiných oblastech používají výmluvy.

Každý z nás je občas unavený, mnohdy se nám nechce, a přesto potřebujeme udělat to, co je potřeba, i když jsme unavení, i když se nám nechce, především v důležitých oblastech našeho života.

Doporučení:

  1. Omezte své výmluvy.
  2. Dělejte to, co je třeba udělat, a to ve všech důležitých oblastech vašeho života.
  3. Dělejte něco pro své zdraví a zjednodušte si život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.