Kdy můžu jíst jednoduché cukry?

Jednou z hlavních zásad současného zdravého stravování je výrazné omezení příjmu jednoduchých sacharidů na maximálně 10% energetického příjmu a pro rychlé metabolické typy téměř na nulu.

Proč tomu tak je?

Kdy můžeme jíst jednoduché sacharidy?

Proč tuto zásadu uplatňujeme při doporučení na základě analýzy prvků ve vlasech?

Nejprve si popíšeme, co se děje, když sníme jednoduché sacharidy (jednoduché cukry).

Cukr se velmi rychle vstřebává přes sliznice už v dutině ústní a velmi rychle se dostává do krve. To vyvolá vyplavení insulinu ze slinivky břišní do krve. Insulin směřuje cukry pryč z krve, do buněk. Lidská buňka, stejně jako ostatní živočišné buňky – na rozdíl od rostlinných buněk, neumí uskladnit cukr, proto ho musí na něco přeměnit.

 3 možnosti přeměny jednoduchých cukrů:

 1.  První – v současné době pro nás nejvýhodnější – je přeměna cukru na energii. To se děje během zátěže, zvláště vytrvalostní.
 2.  Druhou možností je přeměna na glykogen, což je živočišný škrob, který máme uskladněný ve svalech a v játrech. Z glykogenu bereme energii, když začínáme jakoukoliv fyzickou aktivitu. Jestliže potřebujeme vyběhnout do čtvrtého poschodí nebo dohonit autobus nebo začínáme sportovat, bereme energii z glykogenu prvních asi 30 minut. Glykogen se rychle doplňuje. Pokud vyčerpáme veškeré zásoby glykogenu ve svalech a játrech, doplníme je během následujících 12 hodin.
 3.  Takže jestliže ráno vstanu a sním jednoduché cukry,  nemůžu je přeměnit na energii, protože ji nevydávám, a nemůžu je přeměnit ani na glykogen, protože mám naplněnou kapacitu ve svalech a játrech. Musí se uplatnit třetí možnost, a to je přeměna na tuk.

Pro ukládání tuku máme tři možnosti:

 1.  v podkoží, kde je to nejdříve vidět a je to nejméně nebezpečné
 2.  v břiše v podobě nitrobřišního tuku nebo tuku v břišních orgánech
 3.  ukládání tuku do stěn tepen, kde zužuje průsvit tepen. Tomuto procesu se říká ateroskleróza. Pokud se průsvit tepny úplně uzavře, vznikne v oblasti jejího zásobování infarkt – například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Ateroskleróza je tedy proces ukládání tuku do stěn tepen, ale tuku, který si sami vyrobíme z jednoduchých sacharidů – ne tuku, který sníme.

Pokud má člověk podle analýzy prvků ve vlasech rychlý metabolický typ, pak navíc upřednostňuje přeměnu cukrů na tuk.

Kdy tedy můžeme jíst jednoduché sacharidy?

Jednoduché sacharidy můžeme jíst tehdy, když je můžeme přeměnit na energii. To znamená v průběhu fyzické, nejlépe vytrvalostí aktivity nebo po jejím skončení.

Pokud jdete na vysokohorskou túru, potřebujete doplňovat cukry, abyste nezkolabovali. Pokud cyklisté jednou několikahodinový závod, potřebují v průběhu dodávat cukry, aby je mohli přeměňovat na energii.

Jestliže však v práci celý den sedím nebo stojím, pak žádné jednoduché cukry jíst nemůžu, protože bych je nepřeměňoval na energii, ale na tuk.

Takže až budete mít chuť na něco sladkého, budete chtít sníst nějaké jednoduché sacharidy, naplánujte si nějakou fyzickou aktivitu. Běžte cvičit, hodinu se projděte, proběhněte nebo si vyjeďte na kole a za odměnu si můžete dát něco sladkého.

Teď už víte, jak je to s těmi jednoduchými sacharidy. Jestliže si chcete dát něco sladkého, vyviňte nějakou fyzickou aktivitu, která bude trvat alespoň 45-60 minut, a potom si nějakou sladkost snězte za odměnu.

Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví!

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
 1. orsagova iveta napsal:

  Dobry vecer,
  prosim pred 6. rokmi ste mi robili vyhodnotenie prvkov vo vlasoch a dnes mam zas na vas dotaz ze mam momentalne cerstvo urobenu analyzu ale zacala som brat
  detoxikacny program http://www.detoxikacia-organizmu.com ktora mi este bude trvat 5
  mesiacov. Mam prosim taku otazku mozem zacat brat doplnky vyzivy uz teraz podla analyzy alebo az poskonceny detoxu?
  Dakujem velmi pekne za odpoved
  Orsagova

  • orlik@orlikovi.cz napsal:

   Před nějakým časem jsme se domlouvali, že až si uděláte analýzu prvků ve vlasech, chcete konzultaci k výsledkům.
   Pokud neznám výsledky analýzy, neznám Váš současný stav, nemůžu Vám zodpovědně cokoliv poradit.
   Pokud chcete poradit, pošlete mi výsledky analýzy prvků ve vlasech, naskenovaný dotazník nebo základní údaje o Vás (věk, hmotnost, výška, krevní skupina, potíže a důvody, proč jste si analýzu nechala dělat) a můžeme se domluvit na konzultaci přes Skype

 2. Pingback: Bude to fungovat?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.