Kouč nebo mentor?

Kouč a koučink jsou dnes velmi populární slova a koučování je dnes velmi populární metoda.

Každý z nás občas v životě potřebuje nějakého kouče, nějakého rádce, nějakého učitele, nějakého mentora – někoho, s kým se můžeme poradit, abychom svá rozhodnutí udělali správně.

Dnes se dokonce můžete přihlásit do kurzu koučování, zaplatit ho, absolvovat ho a následně dostat potvrzení, že jste certifikovaný kouč. Můžete pak koučovat další lidi. Otázkou je, jestli bych si takového kouče vybral.

Osobně bych dal přednost někomu, kdo v oboru, ve kterém potřebuji poradit, má určité zkušenosti. Čili není jenom vzdělán v tom, jak se koučuje, ale je také odborníkem a má zkušenosti v oboru, ve kterém potřebuji poradit.

Takovou osobou je pro mě spíše mentor. Je to člověk, který se mnou osobně komunikuje, má své zkušenosti a má výsledky a který mi může v dotyčné oblasti poradit a může mě vést.

Rozdíl mezi koučem a mentorem

Rozdíl mezi koučem a mentorem je dost velký.

Kouč může radit lidem, co a jak mají dělat, může dokonce koučovat skupiny lidí a dostane zaplaceno za dobu, po kterou vás bude koučovat. Většinou platíte nějakou částku za hodinu, kterou vám kouč věnuje. Kouč není placen za to, jestli dosáhnete nebo nedosáhnete nějakého výsledku.

Zatímco mentor má osobní zájem na tom, abyste měli výsledky. S mentorem komunikujete osobně, ne skupinově, máte s ním dlouhodobý vztah, zná vás a může vám tedy poradit daleko lépe než kouč.

Každý z nás může mít i více mentorů současně. Můžete mít mentora na zdraví, na finance, můžete mít mentora ve svém koníčku, sportu nebo podnikání. Je dobré mít svého mentora pro oblast, ve které se chcete zlepšovat nebo chcete něčeho dosáhnout.

Skupina mentorů

Měl jsem to štěstí, že jsem se před časem dostal díky svému kamarádovi ke skupině mentorů, kteří radí v oblasti financí a podnikání. Jsou to úspěšní podnikatelé, kteří jsou finančně a časově svobodní a mají vypracovaný a ověřený systém pomoci lidem, jak si vybudovat svou osobní finanční a časovou svobodu.

Díky napojení na tuto skupinu mentorů mám svého osobního mentora, se kterým se radím dlouhodobě. Zná mě a zná moji situaci. Zároveň má dlouhodobé zkušenosti a výsledky, kterých bych chtěl dosáhnout také. S tímto člověkem se mohu kdykoliv poradit, pokud se o něčem potřebuji rozhodnout nebo pokud mám něco udělat.

Díky napojení na skupinu mentorů můžu pomoci i dalším lidem. Zpočátku tak, že můžu zpřístupnit dalším lidem spojení se skupinou mentorů, aby každý člověk mohl dostat svého mentora, který má zkušenosti a výsledky. Pokud už mám zkušenosti a výsledky a pravidelně konzultuji se svým mentorem, můžu začít dělat mentora dalším lidem, za předpokladu, že si mě vyberou.

Kouč nebo mentor?

Je opravdu rozdíl, jestli máte kouče, kterému platíte za hodinu poradenské činnosti, přičemž on není závislý na vašich výsledcích, nebo máte mentora, který má zkušenosti, má výsledky, neplatíte mu za každou hodinu, kterou s vámi stráví, ale je zaplacen jen tehdy, pokud máte výsledky.

Takový mentor v oblasti podnikání vydělává jen tehdy, když vy vyděláváte peníze. Může to platit i pro další oblasti – mentor je člověk, který má zkušenosti, výsledky a má zájem o vaše výsledky.

Chcete raději kouče nebo mentora?

To nechám na vás. Můžete si vybrat.

Každý z nás potřebuje nějakého rádce, nějakého kouče nebo mentora.

Potřebujeme si najít ty lidi, kteří mají zkušenosti, mají výsledky, mohou nám pomoci k dosažení výsledku a kteří mají zájem, aby naše výsledky byly alespoň dobré.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.