Které doplňky stravy máte brát zrovna vy?

V předchozích článcích jsme probrali, proč potřebujeme doplňky stravy a proč jsou pro nás výhodnější přírodní doplňky stravy než syntetické.

Které doplňky stravy však máte brát zrovna vy?

Tuto otázku můžeme rozdělit na dvě části:

  1. Které vitaminy, minerály, antioxidanty potřebujete brát zrovna vy?
  2. Od kterých firem bychom měli brát doplňky stravy

 

Jak zjistit, které vitaminy a minerály potřebujeme?

Ne každý z nás potřebuje brát ty stejné doplňky stravy, protože každý jsme biochemická individualita. Výborným prostředkem pro zjištění, které doplňky stravy opravdu potřebujeme, je analýza prvků ve vlasech.

Pokud analýzu nemáte provedenu, můžu doporučit jen velmi obecně:

  1. Každý člověk by měl brát dlouhodobě kvalitní, přírodní multivitamin-multiminerál.
  2. K tomu bychom měli brát v České republice omega-3 mastné kyseliny, protože je opravdu potřebujeme a já neznám v České republice žádnou domácnost, ve které by se jedlo nadbytečné množství ryb.
  3. Další doporučení už budou velmi individuální. Někdo potřebuje samostatný hořčík, někdo potřebuje kombinaci vápníku a hořčíku. Někdo bude potřebovat železo a jiný Saw pallmetto nebo koncentrát z borůvek.

Od kterých firem bychom měli brát doplňky stravy?

Přírodní doplňky stravy se vyrábějí jako koncentráty rostlin, extrakty nebo ve formě prášku.

  1. Prášek znamená, že se rostlina usuší, rozemele a natabletuje. Práškové formy obsahují nejméně účinných látek. To neznamená, že nejsou kvalitní, jen těch účinných látek mají málo.
  2. Extrakty jsou vyráběny tak, že se rostliny namočí obvykle do alkoholu nebo do jiné extrakční tekutiny a účinné látky se extrahují. Takto se vyrobí buď tekuté suplementy, nebo se alkohol odpaří a vyrobí se tablety nebo kapsle.
  3. Při výrobě koncentrátu se z rostliny odstraní voda, vláknina a vzniklý koncentrát se použije k výrobě tablet nebo kapslí. Obvykle má každá dobrá firma nějaký svůj patentovaný postup.

Koncentráty a extrakty mají vysokou účinnost, přičemž koncentráty bývají komplexnější – obsahují vitaminy, stopové prvky, barviva a fytonutrienty.

Pokud si budete kupovat doplňky stravy, dívejte se nejen na složení, ale i na to, která firma suplementy vyrábí.

Zjistěte si, jakým způsobem jsou doplňky stravy vyráběny. Platná legislativa umožňuje, aby jako přírodní produkt byl označen výrobek, který obsahuje 5-10 % přírodních látek a zbytek může být syntetický.

Měli byste také chtít vědět, kde jsou pěstované rostliny, ze kterých se vyrábí koncentrát, extrakt či prášek. Je rozdíl, jestli je rostlina pěstována poblíž průmyslové zóny – třeba v okolí Ostravy nebo Třince –  nebo v oblasti, která je od továren hodně daleko.

Doplňky stravy Nutrilite

Já při konzultacích k analýze prvků ve vlasech doporučuji doplňky stravy od firmy Nutrilite. Tato firma vyrábí doplňky stravy do roku 1939, a to formou koncentrátů z rostlin. Má své vědeckovýzkumné centrum, ve kterém pracuje kolem stovky vědců, a kromě toho spolupracuje s dalšími vědeckými centry na univerzitách v USA i po celém světě. Laboratorní testy se provádějí i na účinnost produktů.

Nutrilite vyrábí koncentráty z rostlin, které si pěstuje na svých vlastních organických farmách (v Evropě bychom je nazývali biofarmami). Firma Nutrilite má tedy pod kontrolou výrobu doplňků stravy od půdy, přes semínka, pěstování a sklizeň rostlin až po výrobu suplementů, která je na úrovni farmaceutického průmyslu.

Každý měsíc probíhají tisíce testů na kvalitu výrobků Nutrilite. Tato firma garantuje obsah suplementů, jak je napsán na balení, i ke dni exspirace. Tedy i v době, kdy končí doporučená doba použití doplňku stravy, pak tento suplement obsahuje to množství vitaminů či stopových prvků, které by obsahovat měl.

Navíc firma Nutrilite dává na každý výrobek tříměsíční garanci kvality. Co to znamená? Může se stát, že začnete brát doplněk stravy, za dva měsíce dostanete kopřivku, řeknete si, že to je následkem užívání doplňku stravy. V tom případě můžete doplněk stravy vrátit bez udání důvodu a lékařské zprávy a dostanete plnou cenu zpět.

Proto doporučuji doplňky stravy Nutrilite – jsou přírodního původu, jsou vyráběny jako koncentráty a mají špičkovou kvalitu. Používám je více než 20 let a můžu potvrdit jejich účinnost, dobrou snášenlivost, nezaznamenal jsem ani žádné vedlejší účinky.

Až si tedy příště budete kupovat doplňky stravy, podívejte se, aby byl přírodního původu, zjistěte si něco o firmě, která ho vyrábí, a vyberte si to nejlepší.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.