Máte metabolický syndrom?

Máte metabolický syndrom?

Jak zjistit, jestli máte metabolický syndrom?

A pokud máte metabolický syndrom, tak co s tím děláte?

To jsou možná otázky, na které teď nedokážete odpovědět. Kladu vám je proto, že jsem přečetl zajímavý článek pana prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., ve kterém se uvádí, že metabolický syndrom dnes postihuje třetinu populace v České republice. Vyskytuje se nejen u dospělých lidí, ale v současné době se vyskytuje již u dětí!

Co to je metabolický syndrom?

Metabolický syndrom je skupina rizikových faktorů, které se vyskytují u jednoho konkrétního člověka současně. A pokud se takto vyskytují společně, výrazně zvyšují riziko onemocnění, která ohrožují život člověka.

Jde o závažná onemocnění, především kardiovaskulární (srdečně cévní) – srdeční infarkt, mozková mrtvice, případě aterosklerotického postižení tepen pánevní oblasti a tepen dolních končetin, tromboembolické nemoci, zhoubné nádory a také psychiatrické nemoci (deprese).

Základními součástmi metabolického syndromu jsou cukrovka 2. typu, porucha metabolizmu tuků v krvi, zvýšený krevní tlak (hypertenze) a obezita s ukládáním tuku především v oblasti břicha (obezita typu „jablko“, nebo mužský typ obezity), přičemž nejdůležitější faktor je obvod v pase.

Níže uvádím přesné parametry, podle kterých můžete zjistit, zda máte nebo nemáte metabolický syndrom.

Definice metabolického syndromu (podle IDF – mezinárodní diabetologická federace):

  • Centrální (abdominální obezita) – základní podmínka
  1. Obvod pasu: muži > 94 cm, ženy > 80 cm
  • Alespoň 2 z následujících kritérií:
  1. Triacylglyceroly > 1,7mmol/l nebo specifická léčba
  2. HDL-cholesterol < 1,3/1,0mmol/l nebo specifická léčba
  3. TK systolický > 130mmHg nebo diastolický > 80mmHg nebo léčba již diagnostikované hypertenze
  4. Glykémie na lačno > 5,6mmol/l nebo již diagnostikovaná IGT (porušená glukozová tolerance) nebo cukrovka 2.typu

Obvod pasu dle modifikovaných kritérií pro Českou republiku:

Muži > 102 cm, ženy > 88 cm

Metabolického syndromu se můžeme zbavit

Proč je to tak důležité? Protože metabolický syndrom můžeme ovlivnit, můžeme se ho zbavit.

Pan profesor v článku uvádí, že nejdůležitější léčba metabolického syndromu je nefarmakologická, tedy bez léků. Je třeba upravit způsob stravování, zvýšit pohybovou aktivituredukovat hmotnost. To je to nejdůležitější, co pro léčbu metabolického syndromu a jeho prevenci můžeme udělat.

Už jen to, že ubudeme na hmotnosti 10 kg, nám může prodloužit život až o 10 let! A to stojí za to, protože navíc budeme žít aktivním životem a nebudeme jen přežívat.

Pan profesor v článku dále zdůrazňuje, že každý člověk nese zodpovědnost za své zdraví. Takže pokud zjistíte, že máte metabolický syndrom (nebo se k němu blížíte), pak je potřeba s tím něco dělat.

Proč lidé neuspějí i při dodržování doporučených postupů?

Možná jste už několikrát zkoušeli redukovat svou hmotnost a nedosáhli jste očekávaných výsledků. Dodržovali jste rady a postupy, a přesto jste neuspěli.

Měl jsem tento týden v ambulanci pacienta, který mi říkal, že potřebuje zhubnout a podnikl už k tomu kroky. Byl u výživového poradce a divil se, že zaplatí za rok 12000 Kč a na další rok dalších 12000 Kč, protože ví, že musí hubnout postupně a chce si sníženou hmotnost udržet.  A vlastně má jen 50 %ní pravděpodobnost, že zhubne.

Proč tomu tak je? Protože výživový poradce dává svá doporučení na základě svých znalostí a zkušeností, ale ne na základě přesného vyšetření daného člověka. Přitom nám je geneticky dáno, zda více přibýváme na hmotnosti po tucích nebo po sacharidech. To se nedá zjistit žádným vyšetřením kromě genetického vyšetření.

Pokud tedy jdete k výživovému poradci, máte stejnou šanci, jako když si hodíte mincí. 50 %. Buď budete mít úspěch, nebo nebudete mít úspěch. Buď se strefí do vašeho genetického profilu, nebo se nestrefí.

Jak se zbavit metabolického syndromu?

Jak to vyřešit? Můžete si obstarat program Bodykey by Nutrilite, který je založen na genetickém vyšetření. Maloobchodní cena je 13610 Kč na celý život!

Koupíte si program s genetickým vyšetřením, provede se genetické vyšetření, na jehož základě dostáváte jídelníček na každý den.  A podle vašeho genetického profilu dostáváte doporučenou také pohybovou aktivitu.

Takže pokud máte metabolický syndrom nebo se k němu blížíte, pak program Bodykey by Nutrilite je pro vás ta nejlepší a nejvýhodnější investice pro své zdraví.

Opravdu stojí za to svou hmotnost redukovat, nejlépe na svou optimální hmotnost a dále si ji udržet. Nebo zhubnout alespoň o těch zmíněných 10 kg.

Záleží samozřejmě na tom, kolik vážíte v současné době. Pokud vážíte 150 kg, pak 10 kg určitě nestačí. Ale pokud máte jen nadváhu, pak pokud se zbavíte 10 kg – a to je jen 1 kg měsíčně po dobu jednoho roku – budete se cítit lépe, budete zdravější a to opravdu stojí za to.

Takže pokud máte metabolický syndrom, něco s tím dělejte! Dělejte něco pro zdraví a zjednodušte si život díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.