Odkud čerpáte své informace?

Odkud čerpáte své informace? Jaké knihy čtete? Od koho se učíte?

K těmto otázkám mě přivedla zásilka prodejního katalogu jednoho knižního vydavatelství. Katalog dostávám, protože toto vydavatelství má v nabídce lékařskou literaturu. Kromě lékařské literatury má v nabídce spoustu jiné odborné literatury.

Zaujaly mě tentokrát knihy o podnikání a o tom, jak být bohatý, od lidí, kteří nepodnikají a evidentně bohatí nejsou. A tak jsem přemýšlel o tom, odkud je potřeba čerpat informace tak, aby mi pomohly.

Zdroje informací

Vím, že spousta lidí čerpá dnes informace z internetu a sociálních sítí. Nezvažují věrohodnost zdroje informací a to, jestli autor informací je ve svém oboru expert a jestli jim tyto informace opravdu mohou pomoci.

Příkladem, že můžu na internet umístit cokoliv, je tento článek. Natočím video a umístím ho na youtube.com, potom na facebook, přepíšu video na článek a umístím ho na blog na mých webových stránkách a vy se tak k mým informacím dostanete.

Otázka je, jestli jsem dostatečné důvěryhodný, jestli ty informace jsou pravdivé a jestli vám mohou pomoci. Stejně tak může kdokoliv zveřejnit své informace na internetu, aniž by ho někdo kontroloval, jestli informace jsou pravdivé a ověřené.

Proč o tom píšu? Právě proto, že mnoho lidí zveřejňuje informace, aniž by byly ověřené a jen proto, aby na nich vydělali nebo někoho zmátli, a ne proto, aby pomohli jiným lidem.

Skutečný expert

Jak tedy poznat, jestli ta informace je pravdivá a jestli mi pomůže?

Možná podle toho, jestli někdo napíše knihu nebo jestli má vysokoškolské vzdělání s titulem, který získá po absolvování vysoké školy?

Jestliže lékař s titulem MUDr. napíše knihu o zdravém životním stylu nebo o hubnutí a sám má nadváhu 50 kg, pak není pro mě expert, kterého bych měl poslouchat. Je to autor knihy, ale ne expert v oblasti zdravého životního stylu nebo hubnutí a udržení optimální hmotnosti, protože sám se těmi radami neřídí, neprošel si tím procesem.

Pokud chci doporučit nějakou turistickou trasu v horách, například v Jeseníkách, můžu si ji nastudovat z map nebo z internetu. Ale dokud tu trasu sám neprojdu, nemám vlastní zkušenost. Nemůžu lidem říci, jestli tam mají nebo nemají chodit, která místa jsou krásná, kde stojí za to se zastavit, jaké je riziko na trase, jak se mají obléci či obout, jak dlouho trvá projít celou trasu… To vše z mapy nepoznám, musím mít vlastní zkušenost.

Expert je tedy někdo, kdo má i vlastní zkušenost.

Tým expertů – mentorů

Jestliže tedy mám čerpat informace o tom, jak se stát bohatým, nebo jak podnikat, měl bych získat informace od lidí kteří jsou bohatí nebo úspěšně podnikají.

Proto si raději přečtu knihy například Roberta Kiyosakiho nebo Donalda Trumpa, kteří podnikají a jsou bohatí. Na druhou stranu jsem si vědom, že ne vše, co napíše Kiyosaki nebo Trump, můžu v České republice uplatnit.

Proto – když jsem před lety dostal příležitost podnikat se zárukou a uviděl jsem, v čem toto podnikání spočívá – nejvíce mě zaujalo, že jsem dostal přístup ke skupině mentorů, kteří už si tímto podnikání prošli, jsou finančně a časově svobodní a kteří mají systém, jak pomoci lidem, aby byli finančně a časově svobodní, aniž by se museli zadlužit, aniž by museli investovat velké peníze.Tento systém navíc prověřily tisíce lidí, kteří už finanční a časové svobody dosáhli.

Proto jsem tomu uvěřil, začal jsem podnikání se zárukou studovat a aktivně jsem začal podnikat. Napojil jsem se na skupinu mentorů a vzdělávací systém a mám svého osobního mentora, který mě učí a krok po kroku mi doporučuje, co mám dělat, co mám číst a jaké semináře mám absolvovat.

Samozřejmě ne všichni lidé, kteří se na tento systém napojí, dosáhnou osobní a finanční svobody. Záleží na tom, jestli člověk poslouchá tým mentorů a dělá, co mu radí.

Souhrn:

  1. Je opravdu důležité podívat se na to, z jakých zdrojů čerpáte informace, od koho se učíte, komu nasloucháte.
  2. Informace si ověřujte a dělejte to, co je ověřené a co vám může pomoci.
  3. Je možné získat přístup ke skupině mentorů, kteří jsou finančně a časově svobodní a kteří mají systém, jak pomoci lidem, aby byli finančně a časově svobodní.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.