Proč platit za zdraví?

Kolik jste ochotní zaplatit za to, abyste zůstali zdraví?

Kolik jste ochotni zaplatit za své zdraví?

Asi vám to připadá jako divná otázka, protože si celý život platíte zdravotní pojištění, a tudíž zdravotní péči byste měli dostat zdarma.

Ano, platíte si zdravotní pojištění, aby vám byla poskytnuta zdravotní nebo lékařská péče v případě vaší nemoci. Ale co děláte pro to, abyste nebyli nemocní, abyste zůstali zdraví?

Kolik času, peněz a úsilí do svého zdraví investujete?

Lidé jsou ochotni utratit spoustu peněz za zdraví svých zvířecích miláčků. Investují do jejich zdravé stravy, kupují jim vitaminy a jiné doplňky stravy, platí jim veterinární péči. Už se nezamýšlejí nad tím, že by měli také investovat peníze a čas do sebe.

Naopak znám lidi, kteří investují spoustu peněz do toho, aby nebyli zdraví. Pak se stávají mými pacienty a chtějí po mně, abych je uzdravil za peníze ze zdravotního pojištění. A vůbec nepřemýšlejí o tom, že měli špatný životní styl a že potřebují něco ve svém život změnit.

Občas se těchto lidí zeptám: „Jak dlouho plánujete ještě žít na tomto světě?“

Většinou se na mě nechápavě podívají zvláště když jim je 40 nebo 50 let. A já jim musím vysvětlit, že pokud chtějí žít ještě alespoň 10 let, pak potřebují něco zásadně změnit ve svém životě, potřebují zcela zásadně změnit svůj životní styl.

A potom podle osoby a druhu onemocnění konkretizuji. Některým musím říci, že pokud chtějí přežít ještě alespoň 10 let, pak nesmí pít vůbec žádný alkohol. Některým lidem říkám, že pokud chtějí ještě nějaký rok žít, pak musí zhubnout 40-50 kg a musí se začít hýbat.

Každý z nás je na tom jinak. Ale pouvažujte, jestli nestojí za to investovat nějaký čas, nějaké peníze a nějaké úsilí do svého zdraví.

To znamená zdravě se stravovat, brát alespoň základní doplňky stravy – minimálně kvalitní přírodní multivitamin-multiminerál a omega-3 mastné kyseliny a pravidelně se hýbat – pravidelně cvičit nebo se pohybovat jinak.

Například já chodím pravidelně na túry do hor a do lesa, ale určitě to není návod pro každého.  Já tímto způsobem skvěle relaxuji, pomáhá mi to, ale každý z nás je jiný a mě by s najít tu pohybovou aktivitu, která mu nejlépe bude vyhovovat.

V tomto článku vám nechci radit, jak se máte stravovat, které doplňky stravy máte brátjak se máte hýbat. To si můžete přečíst v dalších článcích na mém blogu.

Můžete se rozhodnout, že chcete něco dělat pro své zdraví. Určitě to bude stát nějaké peníze, čas a bude potřeba nějaké úsilí.

Ale stojí to za to.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Marvelmind napsal:

    Je plnym pravem cloveka rici  NE , to je na me moc drahe nebo ANO , to mi za moje zdravi stoji. Stejne vsak, jak je to u kazdeho rozhodnuti, za vysledek nese take kazdy z nas zodpovednost.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.