Co když jste zavaleni okolnostmi?

Jak reagujete, když jste postiženi okolnostmi nebo když jste zavaleni okolnostmi?

Mnohdy nás postihnou věci, které nejsme schopni ovlivnit. Nemusí to být zrovna úmrtí blízkého člověka, ale může to být nějaká nemoc nebo úraz, dostaneme nového šéfa nebo nás přeloží na jiné pracoviště nebo se nám porouchá auto.

Jsou určité případy, které nejsme schopni ovlivnit.

Otázka je, jak na to reagujeme. Jestli reagujeme tak, že začneme naříkat nebo vzdáme to, co jsme původně chtěli udělat, a nebo reagujeme tak, že hledáme jinou cestu.

Jako Niki Lauda

Myslím, že dobrým příkladem pro všechny je nedávno zesnulý Niki Lauda, který několik týdnů po své obrovské havárii byl schopen opět usednout za volant formule 1 a jezdil dál své závody.

Celým svým životem dokazoval to, že můžeme ovlivnit to, jak reagujeme na okolnosti, že se jimi nemusíme nechat zastavit a že je třeba bojovat.

Samozřejmě ne každý z nás je Niki Lauda a ne každého z nás postihne havárie formule 1, ale postihují nás různé věci a otázkou je, jak my se k nim postavíme.

Orlí stezka

Měl jsem být tento týden v polských Tatrách, kde jsem měl chodit po hřebenech a chtěl jsem si splnit jeden ze svých snů – projít Orlí stezku. Pět dnů před odjezdem jsem se ráno nemohl postavit z postele. Zablokovaly se mi záda a nebyl jsem schopen pořádně chodit.

Šel jsem za rehabilitačním lékařem, absolvoval nějakou terapii, stav se zlepšoval, ale nebylo to na chození po hřebenech.

Takže jsem zrušil objednaný nocleh a řekl si: „Asi jsem tam neměl jezdit. Zvládnu to někdy příště.“

Mrzelo mě to, protože jsem měl na to vyčleněnou dovolenou, měl jsem zajištěný nocleh, který jsem musel stornovat, ale říkal jsem si, že se nedá nic dělat, je třeba bojovat a jít dál.

Když jsem se potom díval na průběh počasí, pak celou dobu v Tatrách pršelo a byly bouřky a po hřebenech se stejně nedalo chodit. Takže jsem do Tater opravdu neměl jezdit a blokovaná záda mě zastavila správně.

Byly to okolnosti, které jsem nemohl ovlivnit. Ale určitě to zvládnu někdy příště, stále je to v mých plánech. Nyní chodím po Jeseníkách, rehabilituji a znovu začínám trénovat na delší a náročnější trasy.

Okolnosti? Reakce!

Jak vy reagujete na okolnosti?

Důležitý je ten postoj nenechat se přitlačit okolnostmi, ale snažit se hledat další cestu. Nenaříkat, nestěžovat si a jít dál, bojovat, dívat se na své sny a cíle a jít za nimi.

Pomůže vám to ve všech oblastech života, v podnikání, ve zdraví, v jakékoliv činnosti.

Přeji vám, abyste si uvědomili, že na nás je, jak reagujeme na okolnosti. Některé věci nemůžeme ovlivnit, ale můžeme reagovat pozitivně a pružně.  

Zjednodušme si tak život nejen díky lepšímu zdraví!

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.