Zůstat aktivní.

Stáří a stárnutí je stále větší problém medicínský, zdravotnický i společenský. V USA si spočítali, že 80 % nákladů na zdravotnickou péči spotřebuje pouze 15 % populace, a to ještě v posledním 1,5 roce svého života.

Takže stárnutí je opravdu problém. A to nejen z hlediska lékařské vědy, je to problém každého z nás. Vzhledem k tomu, že můj ročník se v tomto roce dožívá věku, kdy má nárok na starobní důchod, zajímá mě tato problematika nejenom jako lékaře, ale i jako člověka.

Zpomalujme stárnutí

Myslím si, že můžeme dělat něco pro to, abychom stárnutí zpomalovali a abychom stárli tak nějak zdravě.

https://youtu.be/dj0fH_35nV8

K tomu, abychom zpomalovali stárnutí, potřebujeme se zaměřit na mnoho oblastí, jako je správné stravování, doplňky stravy, nejlépe přírodní, kvalitní vztahy se svými nejbližšími, ale hlavně se potřebujeme hýbat.

Pohyb je velmi důležitý a čím jsme starší, tím je pohyb důležitější. Potřebujeme stále být aktivní.

Příklad z ordinace

Měl jsem tento týden v ordinaci pacienta, kterému jsem prováděl koloskopii – vyšetření tlustého střeva. Důvod vyšetření byla zácpa, chodil na stolici jedenkrát týdně. Říkal jsem mu, co by měl dělat, aby chodil na stolici pravidelně a častěji. Měl by pít každý den dostatečné množství tekutin, měl by jíst dostatečné množství vlákniny a měl by mít pravidelný pohyb.

Doporučoval jsem mu každá den hodinovou procházku. Díval se na mě, jako bych spadl z Měsíce. „Víte, já jsem kdysi chodil s turisty, ale teď už dlouho nechodím.“ „A co tedy děláte?“ ptám se. Odpověď byla: „Užívám si důchodu.“

Přemýšlel jsem, jestli si užívá důchodu v křesle, na gauči nebo sedí někde jinde… Protože důležité je užívat si důchodu v aktivitě. Zůstat aktivní! Nemusíte chodit na hory, můžete se procházet po parku, po městě, můžete jít do lesa.

Vytvořte si zvyk – zůstaňte aktivní

Pacienti mi občas říkají, že se v zimě nedá chodit ven, protože je tam všude sníh. Já si vezmu sněžnice a jdu se projít do Jeseníků, kde je i 1,5 metru sněhu. Chodit se určitě dá i v zimě. Jen se potřebujeme správně obléci a obout. To, že nemůžu chodit, protože je zima, je jen výmluva.

Najděte si alespoň dva až tři dny v týdnu, kdy se půjdete na hodinu projít. Samozřejmě se můžete věnovat i jiným fyzickým či sportovním aktivitám, ale potřebujeme zůstat aktivní.

A potřebujeme zůstat aktivní i po stránce myšlení a mozkové aktivity. Potřebujeme přemýšlet, i ve starším věku bychom se měli učit něco nového, můžeme luštit sudoku nebo křížovky. Potřebujeme zaměstnávat svůj mozek a potřebujeme zaměstnávat své tělo.

Čím jsme starší, tím je pohyb důležitější, abychom zpomalovali stárnutí a abychom neztráceli svalovou hmotu.

Tento článek není jen pro starší osoby, protože být aktivní je důležité v každém věku. Pokud si v mladém věku vytvoříte zvyk pravidelné fyzické aktivity, pravděpodobně vám zůstane i do staršího věku, hlavně nepřestávejte.

Souhrn

To, že někdo dosáhne důchodového věku, ještě neznamená, že má přestat sportovat, že má přestat chodit a že si má užívat důchodu tím, že nebude nic dělat.

Potřebujeme zůstat aktivní a dělat tak něco pro své zdraví a zpomalování stárnutí.

 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.