Už jste zjistili, že optimismus a pozitivní přístup k životu je pro zdraví daleko výhodnější než pesimismus a negativní přístup?
Pan profesor Martin E. P. Seligman, autor knihy Naučený optimismus a zakladatel pozitivní psychologie, ukazuje studie, ve kterých dokumentuje, že lidé s optimismem a pozitivním přístupem jsou daleko zdravější než negativní lidé a pesimisté, že optimisté se dožívají vyššího věku a lépe se vypořádávají se všemi životními situacemi, nejen se zdravotními problémy, ale i ostatními stresovými situacemi.
Nemám na mysli pozitivní přístup v tom smyslu, že jsem šťastný, nadšený a nevidím žádné problémy. Vše „je super“ a „jsem happy“ a nic jiného mne nezajímá. To není pozitivní přístup k životu, to je naivita, naivní přístup k životu.
Pozitivní přístup k životu znamená, že problémy vidím, ale zároveň si uvědomuji, že každý problém má své řešení a že problém můžu řešit. A pokud problém nemůžu řešit, pak je tady někdo, kdo mi pomůže problém vyřešit.
To znamená, že zdravý optimistický přístup k životu je opravdu pro zdraví výhodnější než negativní, pesimistický přístup.
Možná teď namítnete: „Co s tím mám dělat? Přece je to vrozené – někdo je optimista, jiný je pesimista.“ Profesor Seligman ve své knize Naučený optimismus ukazuje, že optimismus se dá naučit. To znamená, že z negativního člověka se může stát optimista a člověk s pozitivním přístupem.
Jak toho můžeme dosáhnout?
Obracejí se na mne pesimističtí lidé s různým nemocemi, například s latentní tetanií, kteří pocházejí z negativního prostředí, jak se mají tomu optimismu naučit, co mohou pro to udělat a jestli se vůbec mohou stát optimisty. Těmto lidem radím, aby změnili své prostředí.
Jestliže máte kolem sebe spoustu negativních lidí, pak je potřeba se z toho negativního prostředí vydat mezi pozitivní lidi. Je potřeba vytvořit si pozitivní prostředí. Můžete si ho vytvořit i doma pozitivními nahrávkami (audio i video), můžete se dívat na pozitivní filmy a číst knihy pozitivního myšlení. Potřebujete se vydat mezi optimistické lidi s pozitivním přístupem, najděte si takové.
Já se už roky účastním seminářů Yagerova školícího systému, který mě pomohl k tomu, abych se z pesimisty stal naučeným optimistou. Školící systém Dextera Yagera mě naučil, jak se stát optimistou, a pomáhá mi při podnikání se zárukou.
(Podnikám bez rizika, se zárukou, pomáháme domácnostem, aby šetřily na nákladech cca 20000-40000 Kč ročně. Lidé si mohou tímto podnikáním také přivydělat k příjmu ze zaměstnání a mohou se stát také podnikateli na plný úvazek a finančně se zabezpečit. Základem je změna nakupování a změna myšlení – potřebujeme se naučit přemýšlet jako optimisté a jako podnikatelé.)
Školící systém Dextera Yagera mě učí pozitivnímu přístupu, podnikatelskému myšlení, a hlavně mně dává přístup k optimistickým lidem s pozitivním přístupem. A to bylo pro mne nesmírně důležité. Určitě uznáte, že v nemocnici, kde pracuji jako gastroenterolog, moc pozitivní prostředí není. Také pacienti, kteří za mnou chodí, nejsou většinou optimisté, spíš jsou negativně naladěni.
Já se potřebuji dostat mezi pozitivní lidi, abych ten svůj pozitivní přístup mohl posilovat. Kromě toho dělám to, co lidem doporučuji – poslouchám pozitivní nahrávky, dívám se na pozitivní filmy, čtu knihy pozitivního myšlení a osobnostního růstu a navštěvuji vzdělávací semináře.
A to se snažím naučit i lidi kolem sebe a své pacienty a klienty. Ne každý mne poslechne. Ale pokud chce člověk pracovat na svém zdraví a zlepšit zdravotní stav, potřebuje změnit i své myšlení z negativního na pozitivní.
Například mnoho osob s latentní tetanií dělá tu chybu, že se příliš soustředí jen na suplementaci hořčíkem a nevidí už do další. Je třeba změnit svůj přístup k životu, změnit životní styl, způsob stravování, je třeba se hýbat a správně relaxovat, přičemž pozitivní přístup k životu patří mezi základní opatření k uzdravení.
Dělejte něco pro to, abyste měli větší radost ze života, dělejte něco pro zdraví.