Doplňky stravy nebo léky?

Telefonický dotaz: „Potkala jsem paní, která špatně vypadá, těžko se jí dýchá, je celá oteklá. Říká, že nemůže ani dojít do města. Co jí mám dát za doplňky stravy?“

Moje odpověď: „Dotyčná paní potřebuje nejdříve řádné lékařské vyšetření a léky. Doplňky stravy můžeme poskytnout, jsou to však jen doplňky stravy, nejsou to léky.“

Existují úžasné doplňky stravy. Já používám doplňky stravy firmy Nutrilite. Je to firma, která si vyrábí své doplňky stravy formou koncentrátů z rostlin, které si pěstuje na svých organických farmách (biofarmy). Tak má kontrolu nad výrobou od půdy, přes pěstování rostlin až po konečnou tabletu.

Tyto doplňky jsou velmi kvalitní, jsou to však doplňky stravy, nejsou to léky.

Jestliže je někdo nemocný, potřebuje v první řadě řádné lékařské vyšetření, potřebuje řádnou léčbu, a potom mu můžeme dát doplňky stravy jako podporu této léčby.

Máme skvělou metodu – můžeme použít analýzu prvků ve vlasech a na základě poměrů mezi prvky můžeme zjistit biochemické tendence v organizmu. Jsme schopni poradit vyšetřené osobě, jaké doplňky stravy má brát, jak se má stravovat, jak se vyrovnávat se stresem. To všechno je skvělá podpora chronické léčby.  Ale je to podpora léčby. Není to léčba samotná.

To znamená: Pokud máme vitaminy, stopové prvky nebo jiné doplňky stravy, pořád jsou to doplňky stravy.  Měli bychom je dávat na podporu léčby a nemyslet si, že jimi vyléčíme pacienta.

Pokud máte nějaké klienty, kteří jsou nemocní, pošlete je, prosím, nejprve za lékařem.  Těmto lidem pak můžeme na podporu léčby dát kvalitní multivitamin, většina bude potřebovat také omega-3-mastné kyseliny, možná také vápník s hořčíkem a vitaminem D, možná jiné doplňky stravy…

Nejlépe to zjistíme tak, že provedeme analýzu prvků ve vlasech a na základě poměrů mezi prvky můžeme lidem doporučit konkrétní suplementaci. Budeme přesně vědět, jaké doplňky stravy konkrétní člověk potřebuje na podporu chronické léčby.

Užívejte doplňky stravy hlavně preventivně – doplňky stravy slouží k tomu, abychom byli zdraví.  Pokud je někdo nemocný, potřebuje nejdříve standardní léčbu a potom doplňky stravy na podporu této léčby.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.