Hlavní přínos doplňků stravy.

Lidé si často pletou doplňky stravy a léky, ať už z hlediska účinnosti, nebo z hlediska způsobu a doby podávání.

Příklad 1

Nedávno jsem měl v ordinaci pacienta, kterému jsem před časem doporučil omega-3 mastné kyseliny k dlouhodobému užívání. Měl k tomu spoustu důvodů. Jednak si potřeboval upravit poměry tuku v krvi, jednak má steatózu jater – tedy ztukovatění jater, jednak má metabolický syndrom. Při všech těchto chorobách jsou omega-3 mastné kyseliny velmi prospěšné.

Minulý týden byl za mnou v ordinaci a řekl mi, že omega-3 mastné kyseliny po měsíci vysadil, protože necítil žádný rozdíl. A to je ten kámen úrazu u doplňků stravy.

Problém spočívá v tom, že většinou na sobě nepociťujeme účinek doplňků stravy, alespoň ne okamžitě.

Výjimky

Samozřejmě, jsou určité výjimky.

Pokud máme křeče v končetinách a vezmeme si hořčík ve formě vstřebatelné po jazykem, pak během pěti až deseti minut mám po problému – účinek je vidět okamžitě.

Pokud dostanu chřipku nebo virózu z nachlazení, beru si vitamin C v kombinaci se zinkem, echinaceou a česnekem a účinek se projevuje během několika dnů, protože se tak s virózou vypořádám daleko lépe a rychleji, než kdybych tyto doplňky stravy nebral.

Pravidla

Ale pokud beru kvalitní multivitamin-multiminerál, omega-3 mastné kyseliny, vápník s hořčíkem a vitaminem D a další doplňky stravy, pak se účinek projevuje po měsících a letech dlouhodobého, systematického užívání.

  1. K tomu, abychom mohli zjistit, jestli doplněk stravy má nějaký efekt, potřebujeme ho většinou brát dlouhodobě. Není to lék, který teď okamžitě pomůže.

Je to doplněk stravy, což znamená, že doplňuje to, co strava běžně neobsahuje a my to potřebujeme. Bereme ho pro to, abychom byli zdraví. Bereme ho hlavně preventivně, abychom doplňovali ty stopové prvky, vitaminy, antioxidanty, mastné kyseliny a další látky, které nemáme ve stravě v dostatečném množství.

  2. Po několika letech systematického užívání se účinek doplňků stravy projeví na našem zdraví.

3. Pokud je bereme roky, desítky let, pak máme výrazně větší šanci, že budeme zdravější než naši vrstevníci, kteří doplňky stravy neberou.

Příklad 2

Nejlepší výsledek analýzy prvků ve vlasech, který jsem viděl, měla asi 75-letá žena která asi 40 letech brala každý den přírodní multivitamin-multiminerál Nutrilite Double X.

Samozřejmě se to nedá generalizovat. Jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá. Přesto tento případ ukazuje, jak se projevuje dlouhodobé podávání kvalitních doplňků stravy.

Souhrn

  1. Pokud bereme doplňky stravy, potřebujeme brát kvalitní přírodní doplňky stravy a potřebujeme je brát dlouhodobě, systematicky, roky a desítky let.
  2. Pak se jejich účinek projeví pozitivně na vašem zdraví a budete moci zůstat aktivní i v seniorském věku.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Pingback: Jak na COVID.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.