Schrupněte si po obědě.

Na svých konzultacích k analýze prvků ve vlasech se velmi často potkávám s tím, že lidé nedoceňují důležitost relaxace. Nebo vůbec důležitost relaxace nechápou.

Přitom na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech doporučuji lidem opatření ve 3 oblastech:

  1. Naučit se rozkládat stresové hormony, což se děje v procesu relaxace.
  2. Naučit se jinému způsobu stravování, a to podle jejich metabolického typu.
  3. Brát doplňky stravy, nejlépe přírodního původu ve formě koncentrátů z rostlin

Nejvíce lidé nechápou důležitost relaxace. Přitom my se opravdu potřebujeme naučit rozkládat stresové hormony. Je to otázka našeho zdraví, někdy je to otázka života a smrti. Potřebujeme se naučit správně relaxovat, abychom nebyli nemocní, abychom nedostávali chronické nemoci a aby nás nepotkal srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Postprandiální spánek

Asi před 20 lety jsem četl článek o tom, že v některých velkých japonských firmách zavádějí přestávkový relaxační spánek. Lidé si uprostřed pracovní směny vytáhnou karimatky, lehnou si na ně a mají 20-30 minut na spánek či klidovou relaxaci.

Firmy si spočítali, že tato půlhodinová přestávka na spánek je pro ně efektivní, protože zaměstnanci v druhé polovině směny jsou odpočinutí, jsou efektivnější a podávají větší pracovní výkony a jsou také zdravější. Takže tyto firmy svým zaměstnancům půlhodinový spánek uprostřed pracovní doby platily, a ještě se jim to vyplatilo.

Vzpomněl jsem si na to, když jsem nedávno četl rozhovor s panem Tomášem Baránkem, spolumajitelem nakladatelství Jan Melvil Publishing. On v rozhovoru doporučuje postprandiální spánek. Tento název znamená, že si máte po obědě schrupnout, a to je přesně to, co před 20 lety doporučovaly japonské firmy svým zaměstnancům.

Relaxace uprostřed pracovního dne

Já se snažím to praktikovat asi 15let a snažím se naučit lidi na konzultacích k analýzám prvků ve vlasech, aby opravdu po obědě relaxovali. Ne vždy je to možné. Ne každý si může dovolit v práci v polední přestávce si na 20-30 minut zdřímnout.

Pan Baránek doporučuje zajímavý způsob relaxace, pokud nemáte možnost si zdřímnout po obědě. Prostě změňte způsob práce. Pokud celý den pracujete v sedě, pak uprostřed pracovní doby se běžte někam projít. Pokud naopak pracujete ve stoje, pak si na půl hodiny sedněte.

Začněte uprostřed pracovní doby dělat jinou činnost. Prostě přerušte to, co děláte, změňte svou činnost a to zlepší váš zdravotní stav, protože přitom trochu zrelaxujete. Nebudete koncentrovaně dělat pořád jednu a tutéž pracovní činnost 8 – 12 hodin denně. Potřebujeme se od své práce odtrhnout a potřebujeme relaxovat.

2 formy relaxace

Relaxace je opravdu důležitá. Snažím se lidi naučit, aby provozovali 2 typy – 2 formy  relaxace:

  1. Aktivní, fyzická relaxace. To znamená alespoň 2x týdně 1 hodinu fyzické, vytrvalostní zátěže. To je ten důvod, proč chodím do lesa a na hory. Je tam klid a zároveň mám fyzickou aktivitu.
  2. Klidová, pasivní relaxace. Buď ve formě poobědového spánku, nebo ve formě léčebné představivosti, což je forma klidové relaxace, ale zároveň je to i léčebná metoda.

Závěrem:

  1. Relaxace je důležitá.
  2. Může vás opravdu udržet při zdraví a při životě, může vás ochránit před některými velmi těžkými chorobami.
  3. Relaxujte pravidelně a zjednodušte si život nejen díky lepšímu zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.