Co jste ještě nevěděli o suplementaci hořčíkem.

V posledních letech je stále populárnější a důležitější doplňování hořčíku. Mnoho lidí už dnes ví o suplementaci hořčíkem spoustu důležitých informací.

Například potřebu brát hořčík v dostatečné denní dávce, potřebu brát hořčík dlouhodobě, brát hořčík v určité formě, nejlépe jako sůl organické kyseliny, brát hořčík v určitou denní dobu.

Je důležité rozlišovat suplementaci hořčíkem pro sportovní účely a doplňování hořčíku u některých nemocí.

Suplementace u sportovců

U sportovců je suplementace jednodušší. Je potřeba vědět, že podávaná denní dávka může být větší, než je doporučovaná denní dávka.

Spotřeba hořčíku při fyzické aktivitě stoupá, navíc sportující člověk je často i ve stresové situaci, takže denní dávka při sportovní aktivitě může a někdy musí být vyšší, než je doporučovaná denní dávka.

I sportovci by měli vědět, že k dlouhodobé suplementaci je častokrát vhodnější brát hořčík současně s vápníkem, zvláště u lidí s rychlým metabolickým typem.

Suplementace u nemocných

Pokud suplementací hořčíkem řešíme nějakou nemoc, jako například latentní tetanie nebo panická porucha, pak situace může být složitější.

Často totiž nestačí samotná suplementace hořčíkem. Je třeba doplňovat také jiné stopové prvky, upravit způsob stravování, naučit se vyrovnávat se stresem, což znamená pravidelně relaxovat. To vše nejlépe na základě biochemického vyšetření, které poskytuje analýza prvků ve vlasech.

Navíc ani tato opatření nejsou vždy dostatečná. Mnohdy potřebujeme i další postupy, zvláště pak naučit se jinak přemýšlet. Potřebujeme změnit své myšlení a potřebujeme změnit svůj přístup k životu.

Často se potřebujeme naučit být vděčný za vše, co máme. Potřebujeme se naučit odpouštět, a to nejen druhým lidem, ale také sobě. Přečtěte si články, které jednotlivé pojmy objasňují podrobněji.

Mnohdy potřebujeme se vystříhat kontaktu s negativními lidmi a vyhledávat kontakt s pozitivními lidmi. Nejlepší postup je najít si skupinu pozitivních lidí, kteří někam směřují, zapojit se do takové skupiny a snažit se změnit svůj negativní přístup na pozitivní.

Přístup k suplementaci hořčíkem tedy musí být dlouhodobý, vytrvalý a komplexní. Proto někteří lidé ztroskotávají používáním jen samotné suplementace hořčíkem a neustále se mě ptají: „Kdy už ten hořčík konečně zabere?“

Doporučení

  1. Je potřeba uplatnit komplexní přístup, který zahrnuje nejen suplementaci hořčíkem, ale také suplementaci dalšími doplňky stravy, způsob stravování podle metabolického typu, pravidelnou relaxaci a změnu myšlení a přístupu k životu.
  2. Stojí za to vyhledávat kontakt s pozitivními lidmi, číst patřičnou literaturu poslouchat nahrávky pozitivního myšlení, dívat se na pozitivní filmy.
  3. Tento komplex opatření pak udělá tu očekávanou změnu, pokud u něho vytrváte.

To nejdůležitější, co jste zřejmě dosud nevěděli o suplementaci hořčíkem, je to, že přístup k doplňování hořčíku musí být komplexní a že většinou samotná suplementace hořčíkem nestačí.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.