Co přináší vědecký výzkum obezity pro praxi?

Obezita a s ní spojené civilizační choroby postihují stále větší procento naší populace. Důsledkem jsou větší zdravotní problémy jednotlivců i zvýšené náklady pro naše zdravotnictví.

Viděl jsem zajímavou panelovou diskuzi na téma Obezita a přidružené civilizační choroby, která byla pořádána Českou akademií věd. Vědečtí pracovníci České akademie věd v ní přednesli spoustu zajímavých myšlenek a výsledků výzkumu vlivu obezity na naše zdraví, léčby obezity i prevence obezity.

Chci se s Vámi podělit o některé myšlenky, které mne v diskuzi zaujaly:

 1. Obezita je stále častější ve světě i v České republice. Potřebujeme s ní bojovat hlavně tak, že naučíme lidi, aby se preventivně starali o své zdraví a hlídali si svou hmotnost.
 2. Hlavním zlem v naší stravě je výrazný nadbytek jednoduchých sacharidů. Měli bychom dbát na to, abychom omezili příjem jednoduchých sacharidů v naší stravě a ve stravě našich dětí.
 3. Potřebujeme široké spektrum přijímaných tuků. Takže nemusíme jíst jen rostlinné oleje lisované za studena, ale měli bychom si občas dopřát i máslo a sádlo.
 4. Důležitý je pravidelný příjem rybího tuku pro velký význam omega-3 mastných kyselin pro naše zdraví.
 5. Většina lidí by měla doplňovat omega-3 kyseliny formou doplňků stravy, abychom přijímali dostatečné množství omega-3 mastných kyselin, protože žádný z nás nejí dostatečné množství ryb.
 6. Z rostlinných olejů je z hlediska příjmu omega-3 mastných kyselin důležitý řepkový olej.
 7. Velmi důležitou součástí našeho životního stylu a péče o zdraví je pravidelný pohyb. Potřebujeme se hýbat a čím jsme starší, tím je pohyb pro nás důležitější. Pohyb je důležitý nejen pro hubnutí a udržení optimální hmotnosti, ale je důležitý pro zdraví našeho organizmu obecně.
 8. Svou roli také hraje náš denní rozvrh. Není důležité jen to, co jíme, ale také to, kdy se stravujeme, v kterou denní dobu. Jak rozdělit svůj příjem potravy na ráno, poledne a večer? Máme jíst v noci? Máme sportovat v noci? Jak působí noční směny na náš organizmus? V noci máme spát a jídlo, pohyb i práce jsou pro náš organizmus nepřirozené.
 9. Každý z nás je odpovědný za své zdraví. Za naše zdraví není odpovědná společnost, ani náš lékař, ale každý z nás je odpovědný za své zdraví a měli bychom pro své zdraví něco dělat.
 10. Obezita zkracuje lidský život. Pokud obézní člověk zredukuje svou hmotnost jen o 10%, pak už to má velmi příznivé důsledky na jeho zdravotní stav.

Podrobněji si tyto i další informace můžete vyslechnout v záznamu panelové diskuze zde. 

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
 1. Pingback: To není fér!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.