Jak se mám vyrovnat s tím stresem?

„Jak se mám vyrovnat s tím stresem?“ To se mne ptal jeden známý, který dále říkal: „Jako manažer mám spoustu stresových situací.

Jako ředitel školy čelím tlaku shora – musím plnit určitá kritéria. Zároveň čelím tlaku zdola – mnozí podřízení se na mne obracejí se svými problémy a musím řešit rozpory mezi nimi. Musím řešit problémy s rodiči a se žáky. Musím se starat o provoz školní budovy a starat se o její opravy.

To vše na mne stresově velmi působí a já potřebuji vědět, jak se s těmito stresovými situacemi mám vyrovnávat. Kromě toho se ode mne vyžaduje, abych byl veřejně angažovaný. Pracuji v městském zastupitelstvu a zabírá to spoustu času. Stres na mne doléhá a já se potřebuji naučit, jak se s ním vyrovnat.“

Podobně se můžeme cítit všichni bez ohledu na to, jestli jsme manažeři, ředitelé, nebo ne. Stres působí na každého z nás. A může to být i malý stresový činitel. Jakákoliv stresová situace v nás vyvolává hormonální reakci, která má za úkol připravit nás na boj nebo na útěk.

Aby se člověk dokázal správně vyrovnávat se stresem, potřebuje mít správně seřazeny své priority. Jednou z hlavních priorit je být zdravý.

Věřím tomu, že jsme přišli na svět, abychom splnili nějaké poslání, přišli jsme za nějakým účelem. Jedním z těch důvodů, proč jsme přišli na svět, je mít radost ze života a naučit se mít rádi lidi kolem sebe. Někteří z nás to mají dáno zcela přirozeně, že lidi kolem sebe milují, někteří se to musí naučit.

Stejně tak se někteří lidé potřebují naučit mít radost ze života, zatímco pro některé je to přirozené. Jsem přesvědčen, že všichni chceme být šťastni a jedním z cílů každého člověka je mít radost ze života.

K tomu se potřebujeme naučit vyrovnávat se stresem. Což znamená, že se potřebujeme naučit rozkládat stresové hormony. To se děje v procesu, kterému se říká relaxace.

Relaxace má dvě formy. Musíme mít aktivní, fyzickou relaxaci – dvakrát až třikrát týdně jedna hodina vytrvalostní fyzické aktivity. Potřebujeme si na ni vyčlenit čas. Zcela sobecky si pro sebe naplánovat dvakrát až třikrát týdně hodinu fyzické aktivity.

Děláme to pro své zdraví, abychom mohli lépe fungovat, aby se nám vyplavily endorfiny, abychom měli lepší náladu. Děláme to i pro své blízké a také pro lidi ve firmě, ve které pracujeme. Ti všichni nás potřebují zdravé a v dobré náladě.

Manažeři jsou zvyklí pracovat s diářem či jiným organizérem času – naplánujte si pro sebe čas na aktivní relaxaci. Potom už by to mělo být prioritou, nic jiného si tam neplánujte.

Stejně tak je třeba naučit se relaxovat klidově. Skvělá metoda je léčebná představivost. Praktikujte klidovou relaxaci každý den 10-20 minut. Pomůže vám odbourávat stresové hormony.

Manažerům chci doporučit ještě jednu věc: naučte se delegovat své povinnosti. Ušetříte tím spoustu času a snížíte si množství stresových situací.

Když jsem začal pracovat ve funkci primáře interního oddělení, byl jsem v situaci, kdy jsem měl na oddělení jednoho dvouatestovaného lékaře, ostatní lékaři byli bez atestace. První roky byly opravdu hodně stresové. Naučil jsem se důležitou věc: jestliže někdo uměl to, co jsem uměl já, z 80% tak dobře, jak jsem to uměl já, pak to mohl dělat místo mne a předal jsem mu to.

Jako gastroenterolog jsem naučil kolegy endoskopovat a mohli pracovat míst mne. Další kolegy jsem vyslal na jiná pracoviště a různá školení – v kardiologii, endokrinologii a dalších oborech, aby v tom svém oboru byli lepší než já, aby mohli dělat odbornou práci na našem oddělení a učili ostatní lékaře své dovednosti.

Nechtěl jsem být na oddělení úplně ve všem nejlepší, ale chtěl jsem, aby oddělení prosperovalo a abych já nemusel dělat úplně všechno. Naučil jsem se delegovat své povinnosti a svou práci na další spolupracovníky, a to mi velmi pomohlo.

Měl jsem více času na tu práci, kterou jsem musel udělat sám a kterou nikdo jiný dělat nemohl. Mohl jsem s klidným svědomím odcházet z práce domů a užívat si relaxace. Vědomě jsem si naplánoval třikrát týdně hodinu sportovní aktivity a naučil jsem se relaxovat klidově. A to mi zachránilo život.

Pokud si chcete zachránit život a dožít se ve zdraví seniorského věku, naučte se odbourávat stres, naučte se správně relaxovat, naučte se delegovat povinnosti.

Dělejte něco pro své zdraví. Protože k tomu všemu se také potřebujete správně stravovat a potřebujete si udržet svou fyzickou kondici. Nejlepším řešením je stravovat se na základě genetického vyšetření, protože každý z nás se potřebujeme stravovat trochu jinak.

Potřebujeme doplňovat hořčík, který se ve stresových situacích více spotřebovává. Otázkou je, jestli potřebujeme hořčík samotný nebo společně s vápníkem. To nám zodpoví jen analýza prvků ve vlasech – máte možnost provedení analýzy prvků ve vlasech a na základě výsledků pak brát konkrétní doplňky stravy a změnit způsob stravování.

Takže kromě relaxace a pohybu potřebujeme také brát doplňky stravy podle svých potřeb, potřebujeme se správně stravovat a udržovat si svou fyzickou kondici, optimální hmotnost a udržovat si své zdraví.

orlik@orlikovi.cz
MUDr. Jaroslav Orlík je internista a gastroenterolog, který se více než 20 let zabývá analýzou prvků ve vlasech a více než 25 let podniká se zárukou. Pomáhá lidem správně se stravovat, vyrovnávat se se stresem a cíleně brát správné doplňky stravy na základě analýzy prvků ve vlasech. Pomáhá lidem zlepšit jejich zdravotní stav, životní styl a finanční zabezpečení, aby se cítili lépe a měli více radosti ze života.
Komentáře
  1. Pingback: Proč zrovna já?
  2. Helena Čámská napsal:

    Dobrý den, pane doktore,
    umíte podat správně problémy, zvláště s neposlušnými pacienty. Nyní pročítám vaše psaní a musím se smát.
    Možná i já jsem poněkud neposlušná osoba, a proto se trápím stresem. Nyní to už na mne hodně doléhá, a tak mne bolí hlava, cítím se unavená a mám pocit, že mne neunesou nohy. Jsem ráda, když dojdu do potravin pro nutný nákup. Potřebovala bych toho hodně zařídit, ale nějak nemohu. Potřebuji ubrat na váze a nejde to, protože mne stále bolí nohy, jakoby mne nechtěly unést.
    Omlouvám se za nevhodné psaní.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.