V současné době – v době karantény – dostáváme spoustu doporučení, jak se máme chovat v době karantény. Jak se mají chovat lidé, kteří museli zůstat doma, ať čekají na výsledky testů, nebo jsou jen v celostátní karanténě, kdy musí zůstat doma a nevycházet do společnosti.
Ta základní doporučení, která jsme dostali byla: Zůstaňte doma, věnujte se rodině, čtěte knihy, dívejte se na filmy, hlavně zůstaňte doma.
Myslím, že toto doporučení je správné. Potřebujeme zůstat doma, potřebujeme se vyhýbat osobnímu sociálnímu kontaktu. Můžeme se věnovat dětem, pokud je máme doma, můžeme číst knihy, které jsme chtěli v tomto roce přečíst, a můžeme se podívat na filmy.
Důležité je, abychom zůstali v kontaktu s našimi staršími rodinnými příslušníky, ideálně telefonicky nebo přes sociální sítě, a pomohli jim obstarat to, co potřebují.
Avšak vzhledem k tomu, že nevíme, jak dlouho bude karanténní opatření trvat, potřebujeme k tomu našemu domácímu pobytu přistoupit trochu smysluplněji a potřebujeme se zamyslet nad tím, jak se nejlépe chovat v době karantény.
Tato doporučení lze rozdělit do tří oblastí:
Špičkoví odborníci v oblasti psychologie doporučují, abychom i nadále udržovali nějaký denní režim. Není nutné vstávat stejně brzy jako do práce, ale potřebujeme si vytvořit určitý denní režim a ten něčím naplnili.
V období karantény má mnoho lidí menší finanční příjmy. Může se to týkat zaměstnanců, kteří budou doma za 60 % svého platu. Více to může postihnout živnostníky, kteří musí zavřít své provozovny, ale dále musí platit nájem, sociální a zdravotní pojištění, ale nevydělají na to. Takže nejenom nebudou mít příjem, ale budou v propadu.
Co s tím dělat? V tomto období můžete také začít podnikat online v oblasti podnikání se zárukou bez velkých finanční investic – podívejte se na článek Podnikání v době pandemie, v případě nejasností či dotazů mě můžete kontaktovat.
Musíme počítat s tím, že kdokoliv z nás se může potkat s koronavirem a kdokoliv z nás může onemocnět. Důležité je, aby naše tělo bylo připraveno na kontakt s koronavirem.
Co pro sebe děláte, abyste byli zdraví a aby fungoval váš imunitní systém?
Pokud s virem přijdeme do kontaktu a objeví se první známky nachlazení, rýma, kašel nebo jiné příznaky virózy, potřebujeme nasadit „protivirový balíček“:
Měli bychom zůstat doma, pít dostatečné množství tekutin.
V případě zhoršení zdravotního stavu nebo dechových potíží bychom měli volat svému ošetřujícímu lékaři nebo na hygienu či lékařskou pohotovostní službu a nikam nejezdit, dokud to nezkonzultujete a nedozvíte se, kam máte zajet, jestli bude potřeba odběr k testování na koronavirus nebo jiná opatření.
Nemocniční péče by měla být vyhrazená pro těžce nemocné, hlavně s dechovými obtížemi, případě potřebou ventilátoru.
Pokud se chcete dozvědět další informace o vašem zdravotním stavu a cíleně si doplňovat to, co vám chybí, můžete si nechat udělat analýzu prvků ve vlasech.
Výhodou je fakt, že toto vyšetření probíhá bezkontaktně.
Poštou pošlete vzorek vlasů do laboratoře, výsledek dostanete prostřednictvím internetu a konzultace s lékařem je buď telefonická, nebo přes sociální media.
Uvědomte si, že můžete toto období využít k tomu, aby ten váš budoucí život byl lepší, abyste byli zdravější a finančně zabezpečeni.